Město Krnov v těchto dnech zřídilo první plochu pro legální malování ve stylu graffiti. Jde o část zdi v Mlynářské ulici mezi areálem bývalé Karnoly a zámkem. Graffiti výtvarníci neboli writeři mohou tuto zeď využívat ke sprejování, aniž by se dopouštěli trestného činu.

Město vyšlo vstříc

S požadavkem mít k dispozici plochu pro tvorbu legálního graffiti se před pár lety obrátili na krnovskou radnici sami mladí tvůrci. Tento nápad se zrodil v souvislosti s otevřením krnovského bikeparku.

„Nejdřív jsme uvažovali o plechovém plotu zimního stadionu u bikeparku, ale ten jim svým tvarem nevyhovoval. Ze zdi v Mlynářské ulici také nejdřív nebyli moc nadšení, protože jsou v ní přiznané okenní otvory, třebaže zazděné, ale nakonec jsme se dohodli. Letos chceme pro stejné účely opravit také stěnu, momentálně bez omítky, která na tuto zeď kolmo navazuje," uvedla vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Zakázané ovoce

V počátcích lákal streetartové tvůrce graffiti především adrenalin ze zakázaného ovoce. Rádi se zviditelnili něčím nepřehlédnutelným, ale často jim chyběla soudnost. V zápalu rebelství zapomněli, že ke každému umění patří také vkus, talent a hodiny cvičení.

Právě plocha pro legální graffiti dává Krnovanům možnost tvořit složitější propracované obrazy, které už nemají nic společného s narychlo nasprejovanými čmáranicemi a malůvkami, které jsou k vidění na nárožích. Při ilegálním sprejování je totiž rychlost a anonymita z pohledu writerů nezbytná.

Vědí, že se dopouštějí přečinu poškození cizí věci a v případě zadržení jim hrozí jim trest odnětí svobody až na jeden rok.

Dopadení sprejeři

Někteří ze sprejerů, kteří nemají rychlé nohy a nechají se chytit, se na místo činu vracejí ještě jednou. To když po zjištění totožnosti museli sprej vyměnit za štětec a kbelík s barvou, aby své malůvky zatřeli a vrátili fasádě původní vzhled.

„Takový případ jsme řešili například na podzim, kdy k nám poslal probační úředník dva mladíky, kteří malůvkami poškodili římsu mostu přes řeku Opavu ve Svatováclavské ulici," popsala konkrétní případ Lenka Andršová.

„Dostali od nás barvu a štětce a natřeli římsy na obou stranách. Stejně se museli činit přibližně před třemi lety kluci, kteří si vybrali pro svou tvorbu zadní stranu plechové haly ve sběrném dvoře v Opavské ulici. Ti po svém zadržení na nic nečekali a ihned se s námi domluvili, že ji opraví. Takže, když jsme měli vyčíslit škodu, byla nulová," popsala konkrétní případy Lenka Andršová.

Legální a ilegální

Samotná existence legální plochy ještě neznamená, že vandalské graffiti z Krnova nyní automaticky vymizí. Dává ale writerům možnost si vybrat, zda malovat legálně a tedy bez obav z trestu nebo zcela přijmout odpovědnost za své chování se všemi důsledky, včetně záznamu v trestním rejstříku.

Pro tento žánr streetartu je typická jeho pomíjivost a anonymita autora, který se většinou podepisuje přezdívkou. Zatímco v některých metropolích jsou slavná graffiti zobrazena v turistických průvodcích jako atrakce, v Krnově jsme se dosud setkávali většinou jen s pokleslým sprejerstvím a podprůměrnými díly.

Výjimkou byla krnovská díla podepsaná přezdívkou East, která vždy měla vynikající úroveň, ať už autor použil sprej nebo nálepky.