Krnov a sousední polské Hlubčice začátkem září opět přivítají rodáky žijící v Německu. Z původního německo českého týdne, který se v Krnově začal pořádat už před osmnácti lety, se nedávno zrodil německo česko polský týden, když se přidali také Němci narození na Hlubčicku. Brzy také oni našli na polské straně hranice partnery a přátele.

Do Krnova přijel autobus s německými rodáky už první záříjový den. Dnes v 9 hodin v Koncertní síni sv. Ducha program oficiálně zahájí krnovská starostka Alena Krušinová.

Cena města Krnova

„Zahájení letos bude mít mimořádně slavnostní ráz, protože panu Kurtu Schmidtovi, který stál u zrodu této tradice a celý německo česko -polský týden dosud organizuje, udělíme Cenu města Krnova za jeho zásluhy v odstraňování vzájemných předsudků mezi národy. Významně přispěl k budování důvěry mezi předválečným německým obyvatelstvem Krnova a navazování porozumění s nynějšími obyvateli Krnova," zdůvodnila udělení ceny Kurtu Schmidtovi krnovská starostka Alena Krušinová.

Město Krnov udělí ocenění Kurtu Schmidtovi za zásluhy. Souhlasíte s tím? HLASUJTE V ANKETĚ!

Rodák z Heřmanovic vyrůstal v Krnově

Kurt Schmidt, předseda německého sdružení Domovský okres Krnov Heimatkreis Jaegerndorf, perfektně hovoří česky i německy.

Tento středoškolský profesor historie, latiny a mezinárodních vztahů ve výslužbě se narodil v německé evangelické rodině z Heřmanovic, ale vyrůstal v Krnově na Cvilíně.

Přestože po odsunu většinu života prožil v Německu, stále se zajímal o svou původní vlast a vždy usiloval o usmíření mezi bývalými a současnými obyvateli Krnovska. Dokázal diplomaticky mírnit radikální názory na obou stranách, a získal si úctu Čechů i Němců.

Výlety a kulturní akce

Na programu krnovských a hlubčických rodáků jsou letos především poznávací výlety do okolí.

Kromě Krnova a Hlubčic navštíví Hošťálkovy, Jeseník, Praděd, Třemešnou, Osoblahu, Rusín, Hrozovou, Šternberk a Bruntál.

Cestování doplní kulturní akce. Na české straně to bude především výstava fotografií dokumentujících obnovování architektonických památek, která bude zahájena vernisáží v budově radnice dnes v 11 hodin.

Program uzavře Závěrečný koncert v Koncertní síni sv. Ducha v sobotu 8. září v 16 hodin, na němž vystoupí Hudební sdružení Krnov, Chrámový sbor Krnov řízený Václavem Mičkou a Štěpán Harasim, člen Moravského národního divadla v Brně.

Kromě známých skladeb českých, německých a polských autorů zazní také tvorba, která nebývá na koncertech slyšet příliš často, například Gershwina nebo Cohena.

Návštěvníci v koncertní síni uslyší zvuk varhan a budou obdivovat krásu varhanního pozitivu přenosných varhan, který byl nedávno odborně zrekonstruován ve varhanářské firmě Kánský-Brachtl.

„Součástí závěrečného koncertu bude rovněž výstavka zejména o restaurátorské činnosti varhanářské dílny Kánský-Brachtl, kterou připravilo Občanské sdružení Flemmichova vila," uvedla za organizační tým Květoslava Kukelková.