VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Albrechtice: slučování škol

Dvě školy základní, jedna střední a jedna mateřská fungují ve Městě Albrechticích dnes. Zda to tak bude i v budoucnu, není v tuto chvíli jasné.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Základní škola Město Albrechtice Hašlerova (dále ZŠMA Hašlerova) se zaměřuje na práci s dětmi s mentálním postižením, kombinovanými vadami a poruchami autistického spektra. Jejím zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Ten letos nabídl městu, aby převzalo zřizovatelskou funkci.

KRAJSKÁ HAŠLEROVA A MĚSTSKÁ OPAVICKÁ

Město Albrechtice nyní provozuje svou školu Základní školu Město Albrechtice na Opavické ulici (dále ZŠMA Opavická), převzetím by nejspíše došlo k sloučení obou institucí pod jednu základní školu.

Situace se řešila na zasedání zastupitelstva. S nesouhlasným stanoviskem k převzetí vystoupili oba členové vedení ZŠMA Opavická.

MĚSTSKÁ ŠKOLA JE PROTI SLOUČENÍ S KRAJSKOU

„Městu vzniknou další výdaje, protože provoz této krajské školy je ztrátový a nabídka kraje neobsahuje závazek na úhradu nákladů, které by nám v případě převzetí vznikly. Tento vstřícný krok udělal v podobném případě například Liberecký kraj.

Převod by také narušil chod naší organizace, zvýšily by se výdaje na provoz a platy, potýkali bychom se s nedostatkem učeben a jen s obtížemi bychom zajišťovali žákům bezbariérový přístup," vyjmenovala důvody nesouhlasu Regína Hajná, ředitelka ZŠMA Opavická, která podle svých slov dlouhodobě usiluje o maximální naplněnost školy, kam v současnosti dojíždí 101 dětí z mimospádové oblasti.

Zájem žáků a rodičů svědčí o dobré pověsti této albrechtocké školy a přináší jí to finanční prostředky.

SPECIÁLNÍM ŠKOLÁM CHYBÍ ŽÁCI

To, že se kraj chce zbavit škol, v nichž se vzdělávají žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, souvisí s dlouhodobou tendencí, aby byli tito žáci vzděláváni v běžných základních školách. Speciálním školám ale kvůli tomuto trendu ubývají žáci a jejich samostatný provoz se stává neefektivním. Negativní vývoj, co do počtu žáků, se týká rovněž Základní školy Město Albrechtice, Hašlerova 2.

„Tato je důvodem pro opakovanou nabídku převzetí zřizovatelské funkce k této základní škole městem Město Albrechtice," potvrdila v dopise starostovi obce náměstkyně hejtmana Věra Palková, proč kraj navrhl městu převzetí školy Hašlerova.

STAROSTA: KRAJ MÁ I ZÁLOŽNÍ PLÁN

A co na tuto nabídku říkal starosta Města Albrechtic Luděk Volek?

„Náměstkyně Palková s námi jednala i osobně. Neměla ale žádný zájem vyjednávání podmínek, pouze nám navrhla možnost převodu s tím, že pokud tuto možnost nepřijmeme, tak oni své řešení již mají," uvedl starosta Města Albrechtice Luděk Volek.

Tím řešením je nejspíše převod ZŠMA Hašlerova pod albrechtickou Střední školu zemědělství a služeb. Slučování by se tak dělo v rámci institucí patřících pod jednoho zřizovatele, neboť albrechtická zemědělka patří kraji.

PŘEVOD ŠKOLY POD ZEMĚDĚLKU? PROČ NE

Statutární zástupkyně ZŠMA Hašlerova Nataša Richtárová je s tímto řešením spokojená.

„Pokud město nepřijme nabídku kraje, přejde škola pod Střední zemědělskou školu zemědělství a služeb v Městě Albrechticích. Škola zůstane v majetku kraje, což zajistí stabilitu a jistotu, zůstanou zachovány podmínky nejen pro pedagogy, ale hlavně po rodiče a děti," konstatovala.

CO S DÁL BUDOVOU?

Předmětem diskuse na zastupitelstvu byla ještě otázka budovy školy ZSMA Hašlerova. Ta by mohla v případě souhlasu s převodem připadnout městu. Ovšem k čemu by budova městu byla? „Když škola zůstane kraji a dojde k poklesu žáků a postupnému rušení, ztratíme možnost získání budovy, kde by se mohly konat akce spolků, plesy a schůze," zalitovala zastupitelka Jana Murová.

Její kolegyně Miluše Kaletová jí ale oponovala. „Máme klubovnu, tělocvičny, velkou pro plesy a malou pro plesíky a výstavy. Nemám pocit absence těchto zařízení," uvedla.

ZASTUPITELÉ ŠKOLU HAŠLEROVA ODMÍTLI

Zastupitelé nakonec nabídku kraje k převodu zřizovatelské funkce ZŠMA Hašlerova odmítli. S odmítnutím souhlasilo 14 zastupitelů, jeden byl proti a jeden se zdržel. Poté, co krajský úřad obdržel zamítavé stanovisko zastupitelstva, informoval ředitelku albrechtické zemědělky Lenku Metzlovou.

„Ze strany zřizovatele jsem byla informována o tom, že obdrželi stanovisko Zastupitelstva města Město Albrechtice, a v souladu s tímto usnesením budou zahájeny kroky k zachování činnosti ZŠ Hašlerova," dodala Lenka Metzlová.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení