Když nejstarší obyvatelka Města Albrechtic 16. října zesnula, loučili se s ní řádové sestry nejen v albrechtické kapli Svaté rodiny, ale také v Praze-Řepích. V letech 1990 až 2002 působila na pražské Apoštolské nuciatuře.

V klášteře Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Albrechticích strávila poslední dva roky svého dlouhého života. Shodou okolností v Praze na nunciatuře jako první přivítala budoucího nuncia Juda Thaddeuse Okola, který jí letos v březnu ve Městě Albrechticích předával nejvyšší vatikánské vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice (Pro církev a papeže).

close Papežský nuncius. Mons.Jude Thaddeus Okolo při nedávné návštěvě Litoměřič, v neděli navštívil Brno a katedrálu Petrov. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Papežský nuncius. Mons.Jude Thaddeus Okolo (vpravo).

Sestra Aloisie se narodila v Hosíně u Českých Budějovic. V době, kdy se učila dámskou krejčovou, vypukla druhá světová válka. Aby nemusela na práci do Německa, nastoupila jako pomocná síla do prádelny českobudějovické nemocnice.

Mezi sestrami boromejkami, které v nemocnici působily, byla také její sestra - sourozenec. Díky této zkušenosti se rozhodla přijmout jméno Aloisie a vstoupit do Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Do noviciátu vstoupila v roce 1947, první řeholní sliby složila v roce 1949 a doživotní v roce 1956.

Sestra Aloisie dvacet let pracovala ve Šternberku v ústavu pro postižené děti. Dále působila v domově důchodců v Moravských Budějovicích a v takzvaném mateřinci boromejek ve Znojmě – Hradišti.

Ať už pomáhala seniorům nebo postiženým dětem, všichni kolegové vzpomínají na její krejčovské mistrovství. Šila také řeholní šaty svým spolusestrám. Celý život ráda usedala k šicímu stroji. Nejen že ve sto letech byla plně soběstačná, ale pochvalovala si, že ani nepotřebuje brýle, když šije.

„Sestra Aloisie je člověk velmi skromný, pokorný," uvedla v rádiu Proglas generální představená Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, sestra Ancilla Doležalová u příležitosti jejích stých narozenin.