Místní obyvatelé jej znají také jako Měšťanský dům nebo také jako rodný dům novináře Františka Gela, který se proslavil poválečnou reportáží Norimberského procesu. A lidé v těchto dnech objevují nové funkce měšťanského domu, který byl v první patře zrekonstruován jako kulturní stánek a centrum společenského života s apartmánem.
Zastupitelstvo Města Albrechtic se rozhodlo opustit původní záměr knihovny v Měšťanském domě, a schválilo novou koncepcí s využitím studie architekta Lubomíra Dehnera. Velký sál, apartmán a dva bezbariérové salónky v patře jsou dobře přístupné díky novému výtahu. Přízemí využívá úřad práce. Občané Města Albrechtic i ostatní zájemci si mohou pronajmout tyto důstojné prostory a také už se plánují kulturní akce pořádané v Měšťanském domě.
"Bude možné si tyto prostory také pronajmout. Pro občany mimo Město Albrechtice budou ceny nastavené trochu komerčněji než pro místní. Sami vidíte, že se nás sem vešlo do velkého sálu asi sedmdesát. Je zde připraveno sedmdesát židlí, ale odhaduji, že by se zde daly pořádat akce i na mnohem větší kapacitu," představila občanům čerstvě zkolaudované prostory starostka Města Albrechtic Jana murová (ANO). Zájemci si mohou pronajmout také malý společenský sál před obřadní síní.
"V malém sále je cena pronájmu symbolická. Každý salonek má vlastní kuchyňku s myčkou, ledničkou, rychlovarnou konvicí a mikrovlnkou, aby se tu daly pořádat nejrůznější společenské akce. Od narozenin, přes svatby, oslavy a vítání občánků, až po hostiny pro smuteční hosty. Doufám, že těch bude co nejméně, a budeme tu zažívat hlavně samé radostné události. Bude sem chodit také základní a mateřská škola v rámci různých ukázek, co všechno se šikovným dětem podařilo," uvedls starostka Murová a pozvala zájemce, ať si prohlédnou také apartmán pro hosty. Je tam připravené dvojlůžko, ale také možnost přistýlky, třeba pro děti. Ve Městě Albrechticích se chystá také zprovoznění Infokavárny, která má doplňovat nové funkce Měšťanského domu.
Po privatizaci hotelu a kulturáku v centru Města Albrechtic byla nabídka ubytovacích kapacit ve městě téměř nulová. Chyběl také důstojný společenský sál, takže veškerá kultura se odehrávala v tělocvičně se špatnou akustikou.
V roce 2018 a 2019 se Jana Murová společně s místostarostou Liborem Švecem pokoušeli jednat s majitelem budovy bývalého hotelu na náměstí, zda by aspoň část objektu nemohla zase složit jako společenský sál pro pořádání plesů nebo divadelních, hudebních a školních představení. Podobné zařízení mají v každé malé obci. Ukázalo se, že tudy cesta nevede, takže se Město Albrechtice pustilo do příprav rekonstrukce Měšťanského domu na společenské využití. Pro Měšťanský dům se už dlouhé roky hledalo nové využití.
Město Albrechtice zadalo architektovi úkol Lubomíru Dehnerovi přepracovat projektovou dokumentaci knihovny na společenské zázemí. Celá akce byla naprojektována na 15 milionů korun. Soutěžit se nakonec muselo na dvakrát. Při první soutěži se ukázaly chyby v rozpočtu, a tak po konzultaci s realizátorem soutěže se přikročilo nejprve ke zrušení soutěže, poté k opravě rozpočtu a nové soutěži. Další problémy byly spojené se sháněním dotací.
Na fasádě Měšťanského domu je nápis Providente Deo Omnia Fausta, neboli S pomocí Boží všechno dobře dopadne. Vystihuje také trnitou cestu k rekonstrukci této památky.