„Největší partnerské město Bieruń s dvaceti tisíci obyvateli leží v Polsku v katowické aglomeraci, ale od roku 1999 je administrativně přiřazeno pod Slezské vojvodství,“ sdělili pracovníci moravskoberounské radnice. Je prvním městem, se kterým navázalo město spolupráci. Akt partnerství podepsali v roce 1998.

Vzdušnou čarou obě lokality dělí pouhých 123 kilometrů. V jihozápadní části Německa v těsné blízkosti více než dvěstětisícového Freiburgu na pravostranném okraji údolí řeky Rýna se nachází Gundelfingen. Ten je zhruba dvacet kilometrů od hranic s Francií a žije v něm 11 500 obyvatel. Na západní straně Krušných hor deset kilometrů od našich hranic leží německý Scheibenberg. „Rozprostírá se v nadmořské výšce 650 metrů nad mořem na úpatí stejnojmenného kopce s vlastní téměř třiceti metrovou rozhlednou,“ uvedli zaměstnanci radnice.

Na západě leží i další z partnerů, francouzský Meung-sur- Loire s asi 6 400 obyvateli. Leží sedmnáct kilometrů od Orlenas a 145 kilometrů od Paříže na levém břehu řeky Loiry. Posledním z pětice je ukrajinský Ostroh. Rozkládá se na západě země na řece Horyn v Rivnenské provincii. Žije tam patnáct tisíc lidí, má bohatou slovanskou historii.