Pracovníci technických služeb zajišťovali minulý týden ve čtvrtek 18. a pátek 19. listopadu vánoční výzdobu ulic města Bruntálu. Stromek dovezou ve středu. Takřka neviditelným, přitom pro chod města Bruntálu velmi důležitým člověkem je elektrikář a pracovník místních technických služeb Miroslav Hrubý. Jen on rozhoduje, kdy se zapnou a vypnou lampy veřejného osvětlení spolu s vánoční výzdobou, kterou v minulém týdnu do ulic a na ústřední náměstí Míru instaloval spolu s kolegou Milanem Kubánkem.

Miroslav Hrubý dělá ve městě vánoční výzdobu desítky let. „Dříve se zdobil jenom strom, no a dnes instalujeme navíc světelnou výzdobu, jako komety, vločky nebo hvězdy,“ řekl Miroslav Hrubý. Světelné prvky museli chlapi z technických služeb nejprve dostat plošinou nahoru na sloup veřejného osvětlení, usadit, protáhnout kabel a připojit na síť elektrického vedení.

V momentě, kdy pracovníci výzdobu osadí, musí Miroslav Hrubý všechny sloupy oběhnout ještě jednou a zapojit. Během instalace nejsou sloupy pod proudem. „Poté se vánoční výzdoba rozsvítí vždy spolu s lampami veřejného osvětlení. Totéž platí pro vánoční strom, který ve středu 24. listopadu přivezeme a postavíme na náměstí Míru,“ uvedl Hrubý. Sám Vánoce příliš rád neslaví, je kolem nich pro něj, jako fundovaného elektrikáře, moc a moc práce.

„Dříve jsem neměl rád 1. máj, to bylo sto praporů a čtyřicet transparentů, které jsem musel po Bruntálu rozmístit. Teď je na 1. máje klid, ale zase se nezastavím na Vánoce,“ sdělil Hrubý. Co si pochvaloval, to bylo letošní počasí. I když bylo chladněji, nemrzlo. „Když mrzne moc, ani vysokozdvižná plošina nejede,“ podotkl Hrubý.

Výzdoba nevzniká jen na náměstí Míru, kde pracovníci instalovali na sklonku týdne hvězdy a světelné provazy na sloupy veřejného osvětlení. „Dále budou vyzdobeny Nádražní ulice, zde budou komety, na Jesenické a Ruské ulici se opět rozsvítí vánoční hvězdy, na Zámeckém náměstí rovněž hvězdy a světelné řetězy,“ vypočítal mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

S tím, že pořizovací hodnota veškeré vánoční výzdoby, kterou má město k dispozici z dřívějších let a jež byla nakupována průběžně, činí dohromady asi čtyři sta tisíc korun.

Rozsvěcení stromků a adventní akce

V Bruntále se vánoční strom poprvé rozsvítí v sobotu 27. listopadu v 17 hodin.Tentýž den, ale už ve 14 hodin se z rozzářeného stromku mohou radovat v Janově, tam je rozsvěcení spojeno s vánočními trhy.

Na neděli 28. listopadu se chystá akce Vánočního svícení v Zátoře. Vše odstartuje v 15 hodin Vánoční jarmark v budově tamní školy. Předzvěstí rozsvícení stromu bude světýlky blikající lampionový průvod, který od školy vyrazí v 16.30 hodin. O půl hodiny později se na školním nádvoří rozzáří za zpěvu koled zátorský vánoční strom.

Ve Vrbně pod Pradědem proběhne zahájení adventu kulturním pásmem v pondělí 29. listopadu ve 14.30 hodin ve středisku Střecha. Ve Městě Albrechticích je slavnostní rozsvícení vánočního stromu spojené s adventním setkáním na náměstí připraveno na pátek 3. prosince. Na nedalekém linhartovském zámku zase připravili na sobotu 4. prosince vánoční jarmark.

V Krnově je hlavní překvapení vánočních trhů na náměstí nachystáno na středu 8. prosince. U rozsvícení vánočního stromu se lidé mohou těšit na ohňostroj, během kterého na náměstí přijede koňské čtyřspřeží s andílky, pohádkovým dědečkem a dalšími bytostmi.

KAREL JANEČEK, DALIBOR OTÁHAL