V letošním roce vstoupila v platnost novela zákona o pozemních komunikacích, která nově rozšířila na vlastníka chodníku také nepříjemnou odpovědnost za škody, které by nastaly při jeho běžném využívání.

Za škody teď odpovídají města

Dosud platilo, že když si třeba někdo na neuklizeném zledovatělém chodníku před rodinným domkem zlomil nohu, mohl po majiteli domku vysoudit odškodné. Povinnost starat se o údržbu chodníku měl totiž v zimě majitel přilehlé nemovitosti. Teď je právní odpovědnost přenesena na vlastníka chodníku, tedy v drtivé většině na města a obce. Znamená to, že pokud je vlastníkem chodníku město, je za škody zodpovědné, přestože mu novela nestanoví povinnost chodníky ve svém majetku uklízet. A právě tato právní zodpovědnost nutí města a obce přemýšlet nad tím, jak zajistit i nezbytnou údržbu během zimy.

Jak se s novou právní úpravou chce vypořádat město Krnov, prozradil místostarosta Bedřich Marek: „I když neseme odpovědnost za škody, údržbu každého chodníku ve městě nejsme schopni zvládnout finančně, technicky, ani pracovními silami. Vždyť jen nákup potřebné techniky by přišel na pět milionů korun a na některá místa se ani technika nedostane.“

Město Krnov tak prosí občany o výpomoc s úklidem sněhu na chodnících. „Rád bych chtěl poprosit všechny občany, jejichž zdravotní stav jim to dovolí, aby nám pomohli tím, že si i letos v zimě před svým domem sníh uklidí stejně, jako to dělávali v minulosti,“ vyzval obyvatele Krnova Bedřich Marek.

Přes nedostatek finančních prostředků v městském rozpočtu, který má souvislost s finanční krizí, se bude město i nadále snažit, aby ulice Krnova byly sjízdné a pochůzné.

Zimní údržba proto bude probíhat podle schváleného plánu zimní údržby ve stejném rozsahu jako v minulých letech. Místa, která se udržovat nebudou, budou viditelně označena. „Jako každoročně jsme připraveni se postarat o údržbu sedmdesáti osmi kilometrů komunikací a čtyřiadvaceti kilometrů chodníků,“ uvedl ředitel Technických služeb Krnov, s.r.o. Štefan Ledvoň. Zimní údržba v loňské zimě stála dva a půl milionu korun.

Prosit se bude také v Bruntále

I v Bruntále se město nejspíš obrátí s prosbou o pomoc na občany, zimní úklid chodníků by měl být zajištěn třemi způsoby. „V tuto chvíli ještě o definitivním řešení jednáme, s tím že údržbu dosud provádí Technické služby Bruntál a s největší pravděpodobností bude situace řešena kombinací tří způsobů,“ řekl mluvčí města Jiří Ondrášek.

O úklid chodníků přilehlých k obytným domům ve vlastnictví města se postará Hospodářská správa. Frekventovanější chodníky budou mít na starosti Technické služby Bruntál, z městské kasy na to půjde o milion a půl korun více.

„A v případě některých dalších méně frekventovaných chodníků přilehlých k soukromým domům nejspíše poprosíme o pomoc občany. Budeme rádi, jestliže se dále ujmou úklidu, stejně jako v předchozích letech,“ konstatoval Ondrášek.

Anna Stramová, Dalibor Otáhal