V posledních letech se hledají způsoby, jak podpořit zájem žáků o technické vzdělávání. Pořádají se soutěže, děti už ve školkách pracují s technickými stavebnicemi, vrací se důležitost pracovní výchovy, připravuje a odkládá se povinná maturita z matematiky.

Podpořit technické vzdělávání je také cíl projektu T- PROFI. Soutěž je určená pro žáky základních a středních škol a bude se konat letos v únoru v Krnově. V Jindřichově a ve Městě Albrechticích se už připravují. „Před Vánocemi proběhlo první setkání žáků základní školy Jindřichov a Střední školy zemědělství a služeb Město Albrechtice.

Soutěže T-PROFI se zúčastní tři žáci druhého stupně ZŠ Jindřichov Daniel Zábranský, Šimon Kalaš a Jaroslav Vehovský a tři albrechtičtí středoškoláci Pavel Peter, Otto Pedack a Daniel Priesečan, jeden vyučující a jeden zástupce firmy Strojírny Bašista," upřesnil Petr Kubisz, který jindřichovské žáky připravuje. Na albrechtické střední škole má přípravu studentů na starosti Petr Kubálik.

„Bude se soutěžit ve stavbě a zprovoznění funkčního zařízení na bázi polytechnické stavebnice Merkur. První tréninkové setkání žáků se vydařilo, soutěžící měli během tříhodinové práce sestavit ze stavebnice Merkur funkční jeřáb s pohonem elektromotoru, otočnou kabinou a jednoduchým kladkostrojem.

Cílem bylo seznámit se, naučit si rozdělit práci a zjistit, kdo co a jak dokáže," doplnil Petr Kubisz.

Odbornou soutěž T- profi, Talenty pro firmy pořádá Hospodářská komora České republiky.

Gabriela Mathiasová