„Povinnost opatřit místo, kde dochází k měření rychlosti radarem, ať již jde o měření úsekové nebo o měření stacionárním radarem, dopravními značkami, není zákonem o silničním provozu ani jiným právním předpisem stanovena. Jinak řečeno, upozornit řidiče na okolnost měření rychlosti vozidel je možností, nikoli povinností,“ vysvětluje ministerstvo dopravy, že „pozor, radar“ je v českém právním systému jen dobrovolná dopravní značka.

Provozovatel radaru může řidiče na měření upozornit, ale nemusí. Rozhodnutí je na něm. "Jinak řečeno, upozornit řidiče na okolnost měření rychlosti vozidel je možností, nikoliv však povinností," komentoval radar v Krásných Loučkách velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Řidiči, kteří projíždí Krnovem, se z dobrovolných dopravních značek například dozví, jakou nadmořskou výšku má Praděd, na jaké frekvenci vysílá Český rozhlas Ostrava, nebo kde má sídlo autoškola Brída. O tom, že v Krásných Loučkách projíždí měřeným úsekem, řidiče žádná dopravní značka neinformuje.

Radar v Krásných Loučkách nejenže zvýšil počet zdokumentovaných přestupků o tisíce měsíčně. Také zvýšil příjmy z pokut o miliony korun za měsíc. Místní řidiči, kteří v Krásných Loučkách platili automaticky vygenerovanou pokutu, se už poučili. Víckrát stejnou chybu neudělají. Je ale možné, že mimokrnovsští řidiči zde budou překračovat rychlostní limit a platit pokuty i v dalších letech. Je to dobře nebo špatně? Na Deník se obrátil jeden z pokutovaných řidičů, který za rychlou jízdu v Krásných Loučkách zaplatil 800 korun. Chtěl poděkovat Deníku za předchozí článek o tom, jak město hodlá využít finance z pokut za přestupky spáchané v Loučkách.

„Bydlím na Krnovsku, takže z toho mám dobrý pocit, jak jsem svou rychlou jízdou přispěl k rozvoji naší městské policie a dobrovolných hasičů. Kdyby tam byla dopravní značka měřený úsek, tak ode mě hasiči ani strážníci nedostanou ani korunu nad rámec toho, co už jim jde z mých daní. Pokuta je správným trestem za rychlou jízdu, ale nenamlouvejme si, že čím víc pokut, tím vyšší bezpečnost na silnicích.

Hlavním smyslem radaru v Loučkách je nastražit past na tisíce mimokrnovských řidičů, aby se podíleli na financování našich hasičů a strážníků. Tisíce tranzitních řidičů, kteří v Krásných Loučkách platili pokutu, teď budou na Krnov vzpomínat ve zlém. Opravdu bylo nutné naštvat tolik návštěvníků? Může se z toho stát trend, že všude kolem silnic na cizí řidiče budou číhat skryté automaty na vybírání pokut, aby přespolní místním vykompenzovali schodek veřejných financí,“ vysvětlil jeden z pokutovaných řidičů, proč mu v Krásných Loučkách chybí stejná dopravní značka, jaká už řadu let pomáhá zklidnit dopravu v Kostelci.