Zní to až neuvěřitelně, Eldorádo se dožilo třiadvacátého pokračování. Poprvé se konalo v roce 1986 a tehdejšímu režimu ležel jako stranící divokému západu pěkně v žaludku. Presidentem je Alois Hutera, který se s Waldemarem Matuškou setkal a do Sosnové jej i pozval.

„Na Dejvických slavnostech 8. května 2007 na Žofíně v Praze jsem měl možnost s Waldou mluvit. Podal mi ruku a já mu povídal o Eldorádu v Sosnové, že právě jeho píseň se stala ústřední skladbou festivalu. Měl přijet k nám,“ vzpomínal Alois Hutera. Dal mu památeční figurku Waldy, kterého na festivalu rozdávají umělcům. Odešel s nadějí, že jej přivítá v domovské obci. Čekal rok a půl. „Už jsem se nedočkal,“ posmutněl Alois Hutera.

Prezident byl i na pohřbu Matušky v Praze, hlavní město prošel stylově v kovbojském. „Byl to takový člověk! Hodně mne ovlivnil. Už ve čtrnácti letech jsem miloval jeho písničku Plavu si ani nevím jak,“ řekl Alois Hutera, který také skládá písničky, naučil se i na banjo.

Na Matušku vzpomněli minutou ticha

Na festivalu vystoupili v pátek na vandrbále se Šviháci, v sobotu odpoledne se na pódiu vystřídali Kelt Grass Band ze Stránského, Můjčass z Bruntálu, Zlomeňáci, Duo Paráda a Kentaur z Břidličné, Azyl z Opavy. Petr Schäfer ze Stránského ke spolupráci s opavským Azylem uvedl: „V Háji ve Slezsku žije se svou manželkou rodilý Skot Graham Coates Gibson, spolupracuje už přes rok. Šíříme keltskou kulturu, my muzikou, oni tancem.“

Na čtyři stovky návštěvníků drželo minutu ticha za zesnulého Waldu, posléze se už oddali hudební produkci Zlomeňáků. „Hraje vlastní tvorbu a sem tam něco na ukázku, od Mikyho Ryvoly či Hop Tropů. Na Eldorádu hrajeme po sedmé, jako kapela od roku 2002,“ sdělil duchovní otec souboru zvaný Fricek s dovětkem: „My se předvádět nikterak nepotřebujeme. Máme kamarády trampy, a těm hrajeme pro radost, aby si s námi zazpívali jako rodina.“

Vlastní tvorbou se pyšní i Můjčass. „Kdo chodí pravidelně, ten si s námi i zazpívá. Na Eldorádu se nám líbí, cítíme se tu jako doma. Máme i nové písničky, mrkněte na naše webové stránky,“ prozradila kapelnice Renata Chrvalová. V kapele hraje i její dcera Dominika, občas se zapojí i tatínek Jiří, zvukař.