Prezident oficiálně Lorenzovou vyznamenal za boj proti ekonomickým zmr*ům, ale pole jejího novinářského i politického působení je daleko širší.

V České televizi na sebe Lorencová upozornila reportážemi v pořadech Nadoraz, Fakta, Klekánice, Za zdí a Případ pro reportérku. Věnovala se kauze lehkých topných olejů, podvodům s drahými kameny i krachujícím kampeličkám.

Jana Lorencová byla v roce 2013 nominována na cenu Václava Vavrouška, která se uděluje za činy směřující k ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji.

Nominace byla zdůvodněna tím, že jako novinářka i později v politice se věnovala problémům životního prostředí. Spolupracovala s občanskými sdruženími jako je Arnika, Zelený kruh, Greenpeace nebo Hnutí Duha.

Jana Lorencová pomáhala beskydským starostům v boji proti těžebním záměrům OKD stejně aktivně, jako když zkoumala důvody, které vedly obec Nové Heřminovy k odmítnutí stavby přehrady.

Obec Nové Heřminovy upozorňuje, že přehrada, která je nenávratným zásahem do krajiny, dosud nebyla transparentně porovnána s jinými alternativami protipovodňové ochrany. Jana Lorencová je jedním z mála politiků, kteří se zajímali o postavení Heřminov v procesu projektování a schvalování budoucí přehrady.