Lifestylový měsíčník pro muže Maxim vycházel třináct let. Nabízel především pánským čtenářům specifický mix málo oblečených slečen a pánských zálib, jako je alkohol, motorismus, počítače, sport, cestování a nové technologie.

To vše doplňoval tvrdý humor, zajímavosti ze světa, bulvár, módní trendy i kultura, jako třeba komiksy nebo novinky ve filmu, hudbě a televizi. Vydavatelství Burda Media oznámilo, že v listopadu Maxim vychází naposledy, protože se tento specifický žánr čtení pro pány už přežil a měsíčník ztratil perspektivu.

Muži dál považují Maxim za úžasný časopis, ale v době internetu to není dostatečná motivace k tomu, aby si ho kvůli tomu kupovali, jako před několika lety. V televizním zpravodajství si mohli prohlédnout obálku posledního vydání Maxima, na které díky návštěvě Lichnova redaktoři přejmenovali rubriku Holka od vedle na Holka od vidle.

KDE VIDLÍ HOLKA OD VIDLE

Lichnovští vidláci díky reportérům Maxima slavili osmistý exemplář v Muzeu vidlí. „Redakce časopisu Maxim dovezla do Muzea vidlí překvapivě vidle, aby pod záminkou reportáže získala titul vidláka. Načali tak devátou stovku exponátů a také bečku piva Vidle.

Maximální reportáž o muzeu právě vyšla. Noví apoštolové vidláctví Jan, Libor a David v ní přináší své svědectví," uvedl zakladatel lichnovského Muzea vidlí Jan Gemela, který v šestistránkové reportáží Maxima upozornil zejména na návod, jak správně cestovat s vidlemi ve vlaku a v taxíku.

Může se hodit každému, protože kdo chce získat titul vidlák, musí do Lichnova přivézt vidle.

„Počítejte s tím, že ve větších městech se s vidlemi stanete středem pozornosti. Pokud o ni nestojíte, použijte třeba pevný igelitový sáček. V okrese Bruntál ho můžete sejmout. Vidle zde nebudí pohoršení ani v taxíku. V restauracích se vždy hrňte ke stolu v rohu. Tam si můžete vidle bez obav opřít.

Dávejte dobrý pozor, ať si k vidlím během cesty nevytvoříte citový vztah. Člověk potom ztrácí kus sebe samého," poradili reportéři Maxima, jak cestovat s vidlemi, a také potvrdili, že Jan Gemela je největším vidlákem Česka a pravděpodobně i Evropy.

Ještě dlouho po návratu do Prahy se jim do řeči pletla slovíčka z vidlácké hantýrky, jako návrat z výdletu, Vidlikonoce nebo násadovost. Zřejmě proto na titulní straně historicky posledního vydání Maxima jejich zážitky shrnul titulek Kde vidlí holka od vidle.

DOKOUPILOVY ZNAČKY NA UKRAJINĚ

Reportéři Maxima se v září vydali na Podkarpatskou Rus zkontrolovat, zda tamní senioři stále vzpomínají na dvacetileté období, kdy jim vládli Pražáci.

„Asi bychom na hřebenech Karpat celkem bloudili, nebýt turistických značek, které tam už skoro dvacet let maluje cestovatel Ivo Dokoupil. Tak jsme mu zajeli osobně poděkovat domů do Radimi u Krnova," uvedli redaktoři Maxima v úplně posledním vydání další reportáž z našeho regionu.

Ivo Dokoupil, který se věnuje značení turistických tras od roku 2007, si v rozhovoru liboval, že z Podkarpatské Rusi žádné stížnosti nechodí, protože lidé, kteří tam zabloudí, většinou zemřou.

„Když jsem tam před dvaceti lety začínal jezdit, potkával jsem dost starých lidí, kteří plakali po první republice. Když jsem pak třeba maloval značky ve Volovci, přišel ke mně takový stoletý děd a hlásil mi, že tuhle trasu značil Klub českých turistů už v roce 1925," uvedl Ivo Dokoupil pro čtenáře posledního Maxima.

Zpovídal ho stejně jako vidláka Jana Gemelu redaktor Libor Hruška.