VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturita z oboru letectví byla náročná

Krnov - Střední odborná škola dopravy a cestovního ruchu Krnov má další úspěšné absolventy v prestižním oboru letectví.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Přestože model letadýlka při maturitní zkoušce z letectví vypadá žertovně a odlehčuje atmosféru, bez stresu se tato událost neobejde. Foto: DENÍK/Jiří Krušina

Maturita, neboli zkouška dospělosti, patří v životě každého středoškoláka k velmi stresujícím zážitkům. Nejinak tomu je u studentů Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu v Krnově, kde se několik let vyučuje obor letectví.

Maturovat z tohoto předmětu není žádnou hračkou. Krnovská dopravní škola má dobré jméno v celé republice a není divu, že jako jediná vyučuje obor letectví. Jeho absolventi mohou pokračovat dále ve studiu nebo se mohu uplatnit na vnitrostátních i mezinárodních letištích. Vždyť jen školní praxi vykonávají na letištích v Ostravě a Brně.

„Studenti oboru letectví absolvují několik praxí na českých letištích. V Brně jsou například nedílnou součástí úseku odbavování cestujících. Během praxe mají možnost poznat život na letišti. Někteří z našich žáků se rozhodnou přímo pro povolání pilota a mohou si při škole udělat pilotní průkaz. Zejména část studentek se díky výtečné jazykové vybavenosti touží stát letuškou,“ řekl Zdeněk Klein, ředitel krnovské školy.

Stejně jako loni se na maturity přijel podívat Lubomír Vavroš, ředitel letiště Ostrava Mošnov a Radek Lang, vedoucí leteckého provozu brněnského letiště. I tito muži se ptají studentů při maturitní zkoušce na doplňující otázky. „S krnovskou školou spolupracujeme řadu let. Její studenti u nás vykonávají měsíční odbornou praxi a pomáhají s odbavováním cestujících a podílí se více na průběhu letového provozu. Systém spolupráce propracováváme a je možné, aby u nás absolventi pracovali před studiem na vysoké škole například brigádně,“ sdělil Lubomír Vavroš.

Vedení školy mluví o obrovském zájmu, který žáci základních škol projevují o obor letectví. „Letectví zažívá obrovskou expanzi a je to obor budoucnosti. Jelikož jej naše škola učí jako jediná ze středních škol v republice, tak registrujeme obrovský zájem žáků. Před mnoha lety se letectví věnovalo jako vedlejšímu předmětu jen pár žáků. Letos odmaturovalo třicet studentů přičemž jich byla většina z jiných měst než z Krnova. V dalších ročnících po devadesáti studentech tvoří polovinu studenti oboru letectví a letecké společnosti o ně mají zájem,“ dodal ředitel Zdeněk Klein.

Studenti jsou s oborem spokojeni. „U maturity jsem si v předmětu letecký provoz vybrala otázku Letiště a ochranné pásmo. Z leteckého provozu jsem měla největší strach a jsem ráda, že jsem uspěla. Nyní půjdu asi na vysokou školu. Letectví bych se chtěla věnovat i do budoucna,“ řekl Zuzana Fogašová z Českého Těšína.

Autor: Jiří Krušina

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marcelu Harasimovi ze Štěpánkovic nepřinesla novela zákona žádné větší potíže.
4

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Ředitelství silnic a dálnic ŘSD pozvalo občany do koncertní síně na diskusi o obchvatu Krnova.
13

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Jak myslivci předávají dětem vědomosti o přírodě

Poznávání stop, siluet zvěře, popis paroží i mysliveckou mluvu. To vše se učí děti v nové výukové místnosti bruntálského mysliveckého spolku.

V pátek i v sobotu se bude tančit

Hned z několika plesů si můžete vybrat tento pátek a sobotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>