Čtyřletý obor číšník s maturitou zakončuje letos na bruntálské škole Paula Vršanská, která se vaření věnuje prakticky odmala.
Ke kuchařské maturitě připravila jako hlavní pokrm japonské Kasane jaki. Jde o pstruha s rýží s rajčaty i citronem, což je poměrně nezvyklá kombinace v Česku, v Japonsku naopak zcela běžná.
„Co mi škola dala? Určitě jsem se naučila hodně fíglů, jak v kuchyni obstát. A co mi vzala? Přece spoustu času,“ s úsměvem odcházela od maturitní komise Vršanská. Maturantka by se ráda vrhla po maturitě do praxe. Až však našetří, ráda by si v budoucnu dodělala i vysokou školu. Za své studijní výsledky děkuje ve škole zejména pedagogům Marii Chytilové a Radimu Mádrovi.
Syn myslivce: jedině zvěřina
Jakub Vlček je syn myslivce, takže nemohl k maturitě připravit nic jiného než srnčí závitky z kýty se šunkou a křenem. Použít se dá i maso jelení. „Připravuje se podobně jako španělský ptáček. Mým maturitním tématem je zájmová činnost, a jelikož je můj otec myslivec, proto jsem si vybral právě myslivost,“ řekl Jakub Vlček, který ke zvěřině doporučuje pro vyrovnání chutí popíjet některé z templářských vín, nejlépe sauvignon.
Po hlavním chodu doporučuje maturant jako součást mysliveckého menu kozí sýr pečený v rýžovém papíru s brusinkami a řeřichou. „Pokud táta něco uloví, určitě budu srnčí doma připravovat ještě častěji. Sám jsem se chtěl stát myslivcem, ale obávám se, že na to zatím moje znalosti nestačí,“ prozradil maturant. Poměrně velké množství vědomostí už skromný hoch získal, ať už při studiu či při přípravě své maturitní práce.
Z vepřové panenky připravil vynikající pokrm další ze studentů. „Perkelt s haluškami je mou specialitou. Vždyť mám slovenské předky, babičku i dědečka,“ prozradil Patrik Zvěřina. Praktické maturity absolvovali v uplynulém týdnu kuchaři a číšníci v hotelu Hvězda celé tři dny, maturanti museli každý den ukázat nějakou jinou dovednost. První den vařili menu, podávané hostům. Druhý den předváděli studenti specializované dovednosti a třetí den podle vlastní receptury kuchaři připravovali salát.
„Nakonec přišla obhajoba jejich práce, při níž připravovali pokrm podle vlastní receptury, podle jiného zadání,“ řekla ředitelka školy Eva Nedomlelová. Maturitní práce zhotovili maturanti na profesionální úrovni, materiál se podobal závěrečné práci na vysoké škole. Včera začaly na škole ústní maturity podle státního zadání. „Maturity potrvají dva týdny, máme dvě komise,“ pokračovala ředitelka největší bruntálské školy.
Maturovali i číšníci
Úkolem maturitního ročníku číšníků bylo připravit slavnostní tabuli i menu, podle nějž bylo možné servírovat jednotlivé chody. Maturanti musí přesně vědět, kterak připravit a prostřít slavnostní tabuli, podle toho, k jaké příležitosti má být použita.
„U svatební tabule je nutné vědět, kde sedí nevěsta a ženich, kde budou sedět svědci a podle jakých pravidel. My klademe doplňující otázky, všechno musí mít svůj neměnný řád,“ sdělila ředitelka bruntálské školy Eva Nedomlelová.Vkusnou tabuli připravil ve Hvězdě maturant Jakub Jochim. „Škola mi dala hodně číšnických zkušeností.
Je to skvělé řemeslo, není pro mě problém se vyznat a poradit v tom, která část příborů slouží ke kterému pokrmu a jak servírovat,“ vyznal se Jochim a popisoval: „Desertní nůž, vidlička k předkrmům, desertům, polévková lžíce, masový příbor k hlavnímu chodu.“
Skvěle připravena k maturitě byla mezi jinými i číšnice Michaela Konečná. Také ona popsala komisi do detailu, co k čemu na slavnostním stole slouží a nabídla zajímavé menu.