Bude sloužit nejen rodičům miminek narozených v porodnici pro vyřízení rodného listu, ale také pracovníkům nemocnice, kteří budou potřebovat službu vidimace a legalizace, neboli ověřování různých listin a podpisů.

„Pracoviště bude v provozu každé pondělí od 12.30 do 16.30 hodin a čtvrtek od 12.30 do 15 hodin. Služby bude poskytovat vždy jeden matrikář nebo matrikářka,“ uvádí vedoucí odboru správního krnovské radnice Petr Žukovský.

Na Krnovsku se vrátila sněhová pokrývka, 21. ledna 2023.
VIDEO: Víkendový návrat zimy. Krnov zasypal sníh, rekord drží Město Albrechtice

Detašované pracoviště matriky se poprvé otevře ve čtvrtek 2. února. Lidé ho najdou v přízemí gynekologicko-porodnického oddělení v kanceláři přijímací ambulance.

Vyřízení rodného listu dítěte je možné jen po předložení všech potřebných dokladů. U vdané matky předkládá jeden z rodičů doklad totožnosti a oddací list. V případě chybějícího otce u porodu je potřeba prohlášení o jménu dítěte.

U svobodné matky je třeba předložit zápis o určení otcovství k nenarozenému dítěti souhlasným prohlášením rodičů a průkaz totožnosti.

V případě, že rodiče dítěte nemají zápis o určení otcovství, je zapotřebí k jeho sepsání doklady totožnosti, rodné listy, u matky rozvedené pak rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci a u ovdovělé matky úmrtní list.

Areál Kouty nad Desnou, sobota 21. ledna 2023.
OBRAZEM: Konečně "živá voda" pro Jeseníky, zažívají restart. Podívejte se

„Rodný list dítěte pak bude vystaven na detašovaném pracovišti matriky přímo, případně zaslán poštou. Věříme, že využitím této služby přímo v nemocnici odpadnou rodičům starosti s cestou na úřad, a očekáváme také, že se tímto na úřadě o něco sníží počet klientů, což zkrátí čekací doby,“ uzavřel Petr Žukovský.