Polské město Prudnik, které je partnerem Krnova, leží pár kilometrů za hraničním přejezdem Vysoká Bartulovice. Radim Masný zde hodlá investovat 100 milionů zlotých, což je přes půl miliardy korun. Očekává, že nový podnik na zpracování břidlice vytvoří na 200 pracovních míst. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Polsko aktuálně nabízí podnikatelům lepší podmínky než Česká republika.

Masný svůj záměr oznámil polským médiím na tiskové konferenci po boku Teresy Barańské, která kandiduje na starostku Prudniku za PiS (Právo a spravedlnost). Masného společnost Důl Radim koncem září podepsala v Katowicích smlouvu, že bude investovat v průmyslové zóně v Prudniku na základě investiční pobídky polské vlády.

„Sám jezdím přes Polsko do Německa a je to odtud blízko i do Skandinávie, kde je výroba kamene hodně populární. V Česku se nepodniká špatně, ale Polsko je v podpoře středních firem ještě lepší. V Česku je daň z příjmu právnických 19 procent, v Polsku je o čtyři procenta nižší. Při velkých finančních objemech je to spousta peněz,“ citoval Masného polský deník Nowa Trybuna Opolska.

Technologie je připravena a Masný očekává, že do roka by mohl mít stavební povolení. Počítá s tím, že Prudnicko je region s vysokou nezaměstnaností, takže se zde nebude problém najít hodně lidí ochotných pracovat, zvlášť když je budou motivovat průměrné výdělky kolem 3,5 tisíce zlotých (cca 20 tisíc korun). Společnost v první fázi zaměstná 120 lidí, ale do pěti počítá s rozšířením kapacit a navýšením počtu zaměstnanců až na 200.

Masného projekt má vyvrátit názory, že lokalita v pohraničí je pro inverstory mínus. Surovina z jeho břidlicového dolu Radim ve Svatoňovicích se v Polsku bude upravovat speciálními pryskyřicemi. Bude to první závod tohoto typu v Polsku. Masného důl je sice od Prudníku vzdálený asi 80 kilometrů, ale výhody podnikatelského prostředí v Polsku a státní pobídky náklady na dopravu bohatě vykompenzují.