Tisíce dalších pacientů bez zubaře chtěly v nemocnici vyplnit papírový formulář nebo požádat o registraci elektronicky, ale už bylo pozdě. Jejich jména se do „osudí“ vůbec nedostala.

Zubní lékaři stárnou, odchází do penze a umírají. Co nastane ve městě s 25 tisíci obyvateli, když čtyři zubaři skončili téměř současně a jediná nová zubní ambulance ohlásila registraci pacientů?

Nová zubní ordinace ve Vrbně pod Pradědem  ošetří první pacienty v druhé polovině října.
PODÍVEJTE SE: Bruntálsko má k dispozici nové zubní ordinace - a rovnou čtyři!

„Masakr“. Tímto výstižným slovem pojmenoval boj zoufalých pacientů o zubaře ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec, který je současně senátorem za ANO.

Před krajskými volbami 2020

„Okres Bruntál má k dispozici nové zubní ordinace - a rovnou čtyři!,“ oznámil hejtman Ivo Vondrák (ANO), když v Horním Benešově měsíc před krajskými volbami 2020 stříhal pásku nové zubní ordinace společně se svým náměstkem Janem Krkoškou (ANO) a senátorem Ladislavem Václavcem (ANO). Bylo to koncem září 2020.

Takto vypadalo otevření nové zubní ordinace ve Vrbně pod Pradědem v září 2020:

Díky této události se na „svého“ nového zubaře začali těšit pacienti a voliči nejen v Horním Benešově, ale také ve Městě Albrechticích, ve Vrbně pod Pradědem, Bruntálu, Břidličné a Rýmařově. Tehdy se zdálo, že v Krnově nebude situace tak zoufalá jako jinde.

Od té doby se mnohé změnilo. Z různých důvodů v Krnově ukončili své působení zubní lékaři Ludmila Grussmanová, Luděk Koval, František Šlíma a Antonín Chudárek.

Na starobylé rýmařovské radnici přivítali návštěvu z Deníku starosta  Luděk Šimko a místostarostka Lenka Vavřičková.
Starosta Rýmařova: Úspěch? Podařilo se nám získat zubařku!

Jejich pacienti marně bombardují své zdravotní pojišťovny dotazem, co mají dělat a kdo jejich mnohdy celoživotního zubaře nahradí.

U oblíbených zubních lékařů, kteří zesnuli nebo odešli do penze, byly registrované celé rodiny. Podle hrubých odhadů po čtyřech zubařích, kteří skončili, zůstalo víc jak pět tisíc bezprizorních pacientů.

V Krnovské nemocnici od 17. ledna 2022 startuje nová zubní ambulance. Systém předregistrace pacientů během chvilky dvojnásobně překročil kapacitu ordinace.V Krnovské nemocnici od 17. ledna 2022 startuje nová zubní ambulance. Systém předregistrace pacientů během chvilky dvojnásobně překročil kapacitu ordinace.Zdroj: Deník/František Kuba

„V Krnově nastal opravdu masakr“

K zoufale poddimenzované kapacitě zubních ambulancí v okrese Bruntál se minulý týden vyjádřil senátor a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Očkování na jihu Moravy.
Pro vakcínu k zubaři. Očkovat se bude i v lékárnách, navrhl ministr Vojtěch

„Pár slov k zubním ambulancím. Mým původním senátorským cílem bylo zřídit zubní ambulance mimo větší města, kde jsem předpokládal, že zubaři v nějakém počtu jsou. Proto jsme otevřeli Břidličnou, Vrbno pod Pradědem a Horní Benešov. Nyní ovšem, při rozběhu ambulance v Krnově nastal opravdu masakr a při předregistraci se za dvě hodiny přihlásilo dvakrát více zájemců než jsme schopni vzít do péče. Tak se omlouvám všem, na které se nedostalo, i těm, které budeme muset i přes předregistraci odmítnout. Nenadávejte ale na nemocnici. Není povinnosti žádné nemocnice zajišťovat zubní ambulance,“ napsal Václavec na svém facebooku.

Komu nadávat? Kdo za to může?

Kdo má tedy povinnost a kompetence zajišťovat kontinuitu zubařské péče? Kraj? Zdravotní pojišťovny? Ministerstvo zdravotnictví? Ministerstvo školství, které může ovlivnit kapacitu stomatologické fakulty a zaměření studentů medicíny? Nebo je klíč k řešení v kompetencích Senátu ČR? Senátor Ladislav Václavec slíbil, že situaci podrobně rozebere v Senátních listech.

V některých regionech je zubařů nedostatek, když se pak objeví nový, často se na registraci stojí fronty. Zubařů je přitom podle jejich komory v Česku dostatek.
Z méně osídlených regionů mizí zubaři. Roman Šmucler: Na vině jsou pojišťovny

„Současný stav je opravdu mizerný a budu se snažit jako senátor to změnit na všech úrovních, kam dosáhnu. V každém případě zařídím zubní ambulance ještě ve Městě Albrechticích, Bruntále a Rýmařově, abych tuto péči zabezpečil rovnoměrně v celém senátním obvodě. Potěšující zprávou je, že mi po mé prezentaci na stomatologické fakultě, již kývli na práci tři letošní absolventi, kteří po prázdninách mohou začít pracovat. Tak se na ně těšme. Mějte se krásně a hlavně si nezapomeňte vyčistit před spaním zuby,“ popřál pacientům a voličům Ladislav Václavec.

Vzkazy pro Ladislava Václavce

Pod facebookovým příspěvkem Ladislava Václavce se začaly hromadit zajímavé reakce a vzkazy.

„Chodila jsem pravidelně k panu doktorovi Chudárkovi, teď jsem skoro dva roky bez zubaře. Nikde mě k ošetření nechtějí vzít. Delší dobu mám problémy rozkousat potraviny. Potřebovala bych nutně ošetření!!!“ “Já hledám již šestým rokem.“

Senátor a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec  informoval o cestě s Jaroslavem Kuberou do USA v říjnu 2019,  o setkání s Madeleine Albrightovou, a také o jednání s hejtmanem Vondrákem na téma nemocniční zubní ordinace v okrese Bruntál.
Ladislav Václavec představil plán, jak zvýšit dostupnost zubařů

„Myslím, že přednost v nemocnici měli dostat pacienti po MUDr. Grussmanové.“ „Pane řediteli i Osoblaha by určitě stála o zubní ambulanci. Osoblaha sice má přes 1000 obyvatel, ale s přilehlými obcemi to bude daleko víc.“

„Bohužel předregistrace probíhala již minulý týden prostřednictvím dobrovolnické práce nemocničního personálu, který obvolával své známé, rodinné příslušníky atd. Registrační formulář nebyl k dispozici ani půlhodinu. Od včerejšího rána jsem poctivě co 15 minut obnovoval stránku SZZ Krnov, zda už spustila registraci, a najednou se mi objevilo, že už byla ukončena.“ „Tohle se prostě pane senátore nepovedlo…“