Za nejlepší rok ve svém živnostničení považuje Martin Orság rok 2008. Tehdy bylo prý jedno, zda je leden, nebo prosinec, zákazníci se jen hrnuli. „Poté se mnoho lidí dostalo do horší finanční situace. Často se rozmýšlejí, zda si mají nechat doma uklidit, nebo si třeba jen pronajmout čisticí stroj a domácnost si vyčistit sami," řekl Martin Orság.

Sice si mnozí rádi nechají uklidit svůj byt nebo dům, často však počítají každou korunu. I tak se ale klientela firmy Martin Orság BOMA stabilizovala, a to nejen v Bruntále. Firma jezdí uklízet i do sousedních měst a okresů, a třeba i do Prahy.

Ztratit se nemůže z domu nic

Vždy hraje roli, zda jsou lidé zaměstnaní, nebo práci nemají. Ti, kdo bývají od rána do večera v práci, si raději nechávají uklidit specializovanou firmou. „Alespoň jednou za rok si nechají příbytek uklidit pořádně. Po zbytek roku jen utírají prach a sem tam vyluxují," uvedl Orság. Je ale mnoho těch, kteří pracují po šichtě ještě i doma, ti si nechávají uklízet zhruba jednou nebo dvakrát do měsíce.

Jsou i tací, kteří se obávají, že se jim během úklidu doma něco může ztratit. „To by se stalo jenom jednou a skončil bych. Je to tu malé město, takže mi na pověsti velmi záleží," sdělil Martin Orság. Z domu se sice nic nemůže ztratit, protože firma musí dbát na svou pověst, ale může se stát, že i sebešikovnější úklidový pracovník občas něco při práci rozbije. Potom je nutné událost ihned oznámit majiteli, a řešit situaci okamžitě.

Přepych, lenost nebo nutnost?

Je to tedy spíše lenost, přepych či nechuť k úklidu, která vede lidi k přivolání specializované firmy? Jsou i takoví muži, kteří například ženě zaplatí úklid bytu nebo domu jako dárek? Je za tím trochu jiný životní styl, než byli v Bruntále zvyklí.

„Hlavně senioři mají z dřívějška zafixováno, že jde o nadstandard. Říkají: přece nejsme žádní špindírové, my si nikoho neobjednáváme," pokračoval Orság. Mnozí ale názor časem změní. „Obvykle, když třeba v zimě uklouznou a zlámou si nohu nebo ruku. Nebo přestanou chodit uklízet děti, a pak jsou rádi, že ta služba vůbec funguje, že jim ty okna někdo umyje, vypere záclony a vyčistí koberce," popsal různé situace Orság.

Jak živnostník říká, dnes není ve fázi, že by na objednávky od zájemců čekal, za ty roky má firmu rozjetou tak, že je nutné úklidové práce objednávat dopředu, a to nejméně dva týdny.