Nový kamion Tatra 815 Buggyra, vybavený tou nejlepší dostupnou technikou, testoval Martin Kolomý ze Starého Města na listopadové ElChott rally v africkém Tunisu. Šlo o poslední ostrý trénink na lednovou jihoamerickou Rallye Dakar.

„Zkoušeli jsme techniku, která se ukázala jako velmi spolehlivá, jsme velmi spokojeni," prohlásil po návratu z Afriky Martin Kolomý. Staroměstský pilot byl s kamionem Tatra celkově spokojený, a to hlavně s tím, jak plně vybavený vůz reaguje na africké teploty a pouštní písek.

„Telemetrie nám hlásila samé pozitivní ukazatele. Jde o výpis dat o teplotách kamionu, o tom, jak se chová, zda se neobjeví nějaké problémy. Celkový stav vozidla je takřka bezchybný," řekl Kolomý, když ve středu ve své bruntálské autodílně dokončoval poslední přípravy na Rallye Dakar.

Poslední zkouškou na Rallye Dakar byla listopadová tuniská pouštní ElChott rally, v níž skončil Kolomý třetí přesto, že ze závodu odstoupil.

Poslední zkouškou na Rallye Dakar byla listopadová tuniská pouštní ElChott rally, v níž skončil Kolomý třetí přesto, že ze závodu odstoupil. foto: archiv Martina Kolomého

Měnili gumy, měnili kapaliny

Příprava na lednovou Rallye Dakar spočívala ve výměně pneumatik a provozních kapalin kamionu Tatra 815 Buggyra. Kontrolou prošly i další části kamionu. Po návratu z Afriky to bylo samozřejmě více než nutné, protože kamion vyrazí směrem k jihoamerickým břehům už v pondělí, konkrétně vyjíždí 18. listopadu ve 14 hodin od kopřivnického závodu Tatra. Přijít se podívat na odjezd talentovaného jezdce Martina Kolomého a jeho vozu může k Tatře kdokoliv.

Nadějná je před Rallye Dakar skutečnost, že Kolomý sice v Africe neodjel celý závod, ale i tak skončil po sčítání časů na celkově třetí pozici. Některými úseky pouště totiž nedokázaly konkurenční kamiony projet a získávaly vysokou ztrátu. „Měli jsme natestováno, co jsme potřebovali, proto jsme závod nedokončili," doplnil Kolomý.

Kolomý letos pojede Rallye Dakar pod hlavičkou týmu Tatra & Buggyra. Ředitel technického vývoje Tatry Radomír Smolka ke spojení těchto týmů řekl: „Do budoucna chceme společně obsazovat pódiové příčky na Dakaru, a to pravidelně."

Kolomý provezl Reye Korantenga

Televizní diváci mohli Martina Kolomého spatřit minulý týden v motoristickém magazínu na ČT sport i v Televizních novinách televize Nova. Stalo se to na okruhu v Mostě, kde se konají tréninkové závody, jichž se účastnil i moderátor televizních novin Rey Koranteng, jehož žena Monika pochází z Města Albrechtic. Koranteng se sám chopil řízení jednoho z kamionů a byl skutečně velmi zdatným a rychlým pilotem.

„Věděl o čem to je, na rozdíl od jiných novinářů, kteří ani kolikrát neví, jak soutěžní kamion vypadá. Z naší Tatry byl unešený, ale neměl odvahu ji řídit, protože začalo pršet, začalo to klouzat a to je potom jízda jako na ledě," uzavřel Kolomý, který hlasatele černé pleti původem z Ghany rád na sedadle spolujezdce provezl.

Poslední zkouškou na Rallye Dakar byla listopadová tuniská pouštní ElChott rally, v níž skončil Kolomý třetí přesto, že ze závodu odstoupil.