Prvenství v Krnově drží Valerie Rašková, která letos oslavila 102 let. Následuje ji rovněž stodvouletá Edit Veselá a třetí nejstarší Krnovanka je Štěpánka Billová, jež má v rodném listě rok 1918, neboli rok vzniku Československa.

Marie Martiníková, rozená Kučová, se narodila ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Rodiče měli hospodářství, takže od dětství společně se svými třemi sourozenci hodně pracovala na poli.

Snímek z úvodní stránky www.georgedoupas.com.
Štáb filmařů z Číny natáčí dokument o krnovském rodákovi George Doupasovi

„Ale také jsem si hrála na zahradě a starala se o domácnost. Ráda jsem zpívala, nejvíc lidové písničky z Ostravska, a nevynechala jsem jedinou tancovačku. Nejraději jsem tancovala polku a valčík,“ zavzpomínala na své mládí oslavenkyně, která se vyučila kuchařkou.

Do Krnova se s manželem Bohumilem a dvěma dětmi přestěhovali v roce 1945. Pracovala ve školní jídelně, později v ČSAD. Nejdřív jako průvodčí, poté ve skladu. Jejími koníčky byla práce na zahradě, četba knih a tisku. Ráda navštěvovala památná místa, zámky a divadla. Dodnes miluje filmy, především historické, dokumentární a také pohádky. Její zálibou bývala jízda na kole.

Dopravní policisté s policejní preventistkou a zástupcem BESIPu u základní školy na Dvořákově okruhu v Krnově radili dětem, jak bezpečně přecházet přes silnici.
Policisté radili školákům jak přecházet silnici

„Na kole jsem jezdila věčně, protože jsme mívali domek v polovině dědiny a tak jsme se všude dopravovali na kole. A vlastně jezdím na kole dodnes,“ řekla se smíchem jubilantka, která se už pohybuje pouze na kolečkovém křesle.

Paní Marie má pět generací potomků, dvě děti, čtyři vnoučata, šest pravnoučat a dvě prapravnoučata. A jaký je její recept na dlouhověkost? „Vždy spokojenost se vším všudy. To dělá hodně.“

Rychta v Karlovicích má to nejdůležitější: novou střechu a zajištěnou statiku v rohu, kde došlo propadnutí kleneb v základovém zdivu.
Opravují rychtu v Karlovicích, zapojte se také

Při narozeninové oslavě od České správy sociálního zabezpečení převzala jubilantka blahopřání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a rozhodnutí, kterým jí byl zvýšen důchod o dva tisíce korun.