V neděli 1. května si třeba i úplní začátečníci mohou projet úsek řeky Opavy na lodi nebo jen přijít pozdravit vodu a poslechnout si při tom koncert kapely Kelt Grass Band. Velká plavba začíná u starého mostu v Nových Heřminovech v 10 hodin, a po několika hodinách skupina lodí zakotví v cíli u krnovského jezu u kina Mír. Tam je od 14.30 hodin připraven vodácký a kulturní program.

„Pamatovali jsme na všechny, kteří by si rádi projeli Krnovsko po vodě, včetně těch, kteří nemají vodácké zkušeností ani vlastní plavidlo. Spolupracujeme s opavskou půjčovnou lodí, která na základě předchozí telefonické domluvy připraví zájemcům plavidlo na startu v Nových Heřminovech, a zapůjčí jim na cestu také plovací vestu a pádlo.

Nabízí různé typy dvou až šestimístných plavidel, takže také cena za jedno místo v lodi se pohybuje řádově kolem dvou stovek. Na společnou loď se může složit třeba rodina nebo parta kamarádů, kteří mají vztah k vodě, ale ještě neměli příležitost si vodáctví vyzkoušet,“ popsal podmínky velké plavby Petr Ondruška z organizačního týmu sdružení Flammichova vila.

Začátečníci se nemusí bát, protože v koloně lodí jim budou od Nových Heřminov až do Krnova k dispozici zkušení vodáci. Navíc krnovští vodní záchranáři na ně budou čekat na všech místech, kde lodě můžou drhnout o dno, musí se přenášet přes splav nebo je v korytě nějaká překážka. Podél trasy budou připraveny také občerstvovací stanice.

Konkrétní podmínky vypůjčení lodí se mohou zájemci dojednat na čísle 608 052 578. Účastníky sjezdu v cíli odmění pamětní listy. „Bohužel sjezd řeky Opavy nám ještě může zkomplikovat suché počasí. Zájemci musí počítat s tím, že v případě nízkého průtoku vody se sjezd řeky odkládá na jiný termín,“ dodal Ondruška.

Ostatní se mohou ve 14.30 hodin vydat ke krnovskému jezu i s dětmi, které se zde mohou zapojit se do různých soutěží nebo obdivovat sportovní exhibici vodáků. Veřejnost stane svědky také historického okamžiku, při kterém bude voda Opavy obřadně odebrána a pak poputuje do Španělska jako suvenýr na sraz evropských turistů Eurorando.

„Cílem této akce je společně si užít řeky a upozornit veřejnost, že Opava ani další řeky tu nejsou jen pro vodáky, rybáře a pracovníky Povodí Odry, ale pro širokou veřejnost,“ podotknul Ondruška.

FIDEL KUBA, DITA VOZNICOVÁ