VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé pozemky nechtějí prodat. Kudy povede obchvat?

Krnov - Výkup pozemků pro výstavbu obchvatu Krnova provádí investor - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) prostřednictvím ostravské firmy. Neví si ale rady s majiteli pozemků, které jsou nutné pro ochranu Petrova Dolu.

25.11.2008 2
SDÍLEJ:

Vizualizace obchvatu na Opavské ulici, jak jej navrhovala studie Dopravoprojektu Ostrava. Tato studie počítá s estakádou neboli vedením pozemní komunikace na pilířích, aby se vyřešil přechod přes místní komunikaci a železniční trať na Opavské ulici.Foto: ARCHIV/Dopravoprojekt Ostrava

V jednáních o výkupu pozemků a tří rodinných domů napomáhá také město Krnov, které má zájem na dodržení harmonogramu výkupů a co nejrychlejší realizaci stavby. Zatímco se ŘSD při jednáních s majiteli pozemků musí držet tabulkově stanovených cen, město může při vyjednávání přijít s širší škálou pobídek nad rámec nabídky ŘSD. Například nedávno město zajišťovalo přednostní získání městského bytu pro majitelku rodinného domku, který byl ŘSD vykoupen.

Na stavbu severovýchodního obchvatu Krnova již bylo vydáno územní rozhodnutí a ukončený výkup pozemků je nezbytný pro další fázi: stavební povolení. Na největší problémy s výkupem ŘSD narazilo v úseku, kde chce město dodatečně zajistit ochranu obyvatel Petrova Dolu. V tomto úseku byly navrženy tři varianty trasy.

První navrhuje vést obchvat po současné opavské výpadovce, která se rozšíří na rychlostní komunikaci, aby pojala mnohem víc aut. V tomto případě ale bude nutné v Petrově Dole vykoupit nejbližších asi dvanáct domů, které se kvůli hluku a emisím z dopravy stanou neobyvatelné.

Druhá varianta počítá s tím, že stávající opavská výpadovka zůstane ponechána jako místní komunikace a obchvat bude veden hned vedle ní. Při této variantě by obchvat od současné komunikace a obytné části izolovala protihluková bariéra.

Loni krnovské zastupitelstvo schválilo podporu třetí variantě, která usiluje o maximální ochranu Petrova Dolu. Počítá s odkloněním obchvatu velkým obloukem co nejdál od obytné zástavby směrem ke státní hranici. Tuto variantu sice Krnov dosud oficiálně preferuje, přestože se zde výkup pozemků zadrhnul na mrtvém bodě a hrozí, že kvůli tomuto úseku se realizace celého obchvatu může zpozdit o několik let.

Za této situace chtějí radní doporučit zastupitelstvu, aby své rozhodnutí přehodnotilo a raději se přiklonilo k variantě číslo dvě. „Až dosud se nám jevil jako nejvýhodnější obchvat, který se velkým obloukem vyhne Petrovu Dolu, ale bohužel tato varianta naráží na majetkoprávní poměry kolem nezbytných pozemků. Ze strany některých majitelů není vůle přistoupit na nabízenou cenu ani na žádný jiný kompromis. Navíc se ukázalo, že tak velký oblouk může kolidovat s plány Povodí Odry na budování systému protipovodňových opatření na řece Opavě. Zastupitelstvo se na podpoře této varianty sice usneslo, ale nastaly nové okolnosti, kvůli kterým by mělo své usnesení revidovat. Pro realizaci celého projektu se radě zdá schůdnější vést v Petrově dole obchvat vedle dnešní Opavské ulice a oddělit ji odhlučňovací stěnou,“ komentovala situaci starostka Renata Ramazanová.

Realizaci obchvatu může ohrozit také skutečnost, že územní rozhodnutí napadlo žalobou Hnutí Duha Jeseníky. U obchvatu podobně jako v případě krnovského Kauflandu byl stavební a krajský úřad přesvědčen, že se občanská sdružení smí vyjadřovat pouze k ochraně flóry a fauny.

Autor: František Kuba

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Bruntál – Minižačky U11 a U12

Deník nám fandí: SK Bruntál přípravka a U12

Ilustrační foto.

Laser v rukou dětí: je zaděláno na tragédii

Na úřad s kartou

Krnovská radnice se snaží zjednodušit občanům vyřizování pasů a občanských průkazů.

Knihovna nabízí seniorům výuku českých dějin

Zajímá vás historie? Krnovská knihovna nyní nabízí seniorům a invalidním důchodcům možnost zájmového vysokoškolského studia.

Krnov na Regiontour

Památky, muzea, cyklotrasy, příroda, zajímavá architektura i kulturní a sportovní vyžití. To vše může Krnov a jeho okolí nabídnout během turistické sezony.

AKTUALIZOVÁNO

Z Polska vozili léky, z nich vyráběli pervitin, ten vyváželi i do Německa

/FOTOGALERIE/ Dvě organizované skupiny výrobců a distributorů drog zadrželi policisté na Bruntálsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>