Image krnovského podniku Prezident je založená na prezidenstké galerii, takže v době prezidentských kampaní se často otočí řeč směrem, kdo by tu měl mít portrét a proč ho volit.

„Není to nic originálního, podnik Prezident najdete v každém větším městě. Asi to slovo lidem zní dobře. Pro mě to není jen formální název, protože se tu snažím také dělat osvětu. Kromě portrétů tady máme také tabulku, v kterých letech naši prezidenti vládli a kolika let se dožili. Také tu mám ukázku jak vypadali prezidenti na známkách,“ vysvětlil název svého podniku Jan Tománek.

Někteří hosté si hledí jen své společnosti, ale není tu nouze ani o politické debaty. Téma prezident je obzvlášť frekventované.

Sám Jan Tománek je sice voličem Miloše Zemana, ale rád si vyslechne i názory a argumenty jeho protikandidátů. A nebrání se ani úvahám o Zemanových hendikepech, jako je například věk, zdraví nebo kontroverzní poradci.

Nejde o to dělat z baru fanklub některého z kandidátů, ale objektivně posoudit chyby i přednosti všech a pak si ve volbách vybrat ten správný lístek.

„Dopoledne sem chodí spíš důchodci, se kterými se na Zemanovi shodneme. Cením si na něm, že ví o čem mluví a jaký má o všem přehled, protože často jezdí do regionů mezi obyčejné lidi. Když hosté zjistili, že preferuji Zemana, někteří si mě začali dobírat, jestli už mám připravený portrét Drahoše.

Je to jen takové špičkování v dobrém, protože ať si každý volí koho chce. To je základní pravidlo, na kterém se všichni shodneme,“ popsal Tománek, jak to chodí v jeho podniku Prezident.

Samozřejmě se u Prezidenta nediskutuje jen o Zemanovi, ale jako v každé správné hospodě se probírá celé politické spektrum a aktuální události na Hradě i v parlamentu. „Překvapilo mě, že Zemanovi neuškodilo ani to, že šel do holportu s Babišem. Z nějakého důvodu hodně lidi věří Babišovi, přestože je trestně stíhaný.

Pamatuji si, že když se Zemana novináři ptali, jestli mu ve volbách uškodí jeho poradci Mynář a Nejedlý, jen se usmál, že na rozdíl od Babiše ani jeden z nich není trestně stíhaný,“ doplnil Tománek své postřehy z politického dění v závěru prezidentské kampaně.

Prezidentské klání ale pozorně sledoval už daleko dříve, od vyhlášení prvních jmen Zemanových vyzyvatelů. Dokonce měl svůj tajný tip, kdo by dokázal Zemana na hradě vystřídat.

„Černý kůň, který by nás mohl v prezidentských volbách všechny překvapit, je Martin Stropnický. Kdyby ho postavilo ANO proti Zemanovi, měl by podle mě velkou šanci. Bohužel jen proto, že Andrej Babiš nechtěl Zemanovi házet klacky pod nohy, tak nepostavili za ANO svého vlastního kandidáta.

Stropnický by určitě měl na to, aby Zemana porazil. Babiš ale z nějakého důvodu v té době pekl se Zemanem tak, že nemohl dát Stropnickému podporu. Kdyby mu Babiš místo toho udělal pořádnou kampaň, dokázal by Stropnického ve volbách protlačit minimálně do finále,“ uvedl Tománek, podle kterého pro úspěch Stropnického mluvilo hlavně to, že ho všichni znají, nemá za sebou žádný politický průšvih, umí mluvit a je inteligentní, takže pro většinu voličů by byl přijatelný.

Historie ale nezná žádné kdyby, takže Jan Tománek byl při vyhlášení výsledků nakonec byl rád, že místo v galerii vedle portrétu Miloše Zemana zůstane dalších pět let nevyužité. Štamgasti Prezidenta jsou na Zemana zvyklí, ať už ho volili nebo ne.

Pivní bar Prezident už má v galerii jedenáct portrétů. Zatímco pověšení obrazu Václava Klause před lety bylo slavnostním okamžikem, věšení portrétu Miloše Zemana proběhlo v tichosti a bez pozornosti hostů.
Portrét Zemana už visí v hospodě

Za volební lístek Miloše Zemana pivo zdarma

Krnovská hospoda Pod obrazem v sobotu uspořádala akci Volíme prezidenta. Pozvala voliče, aby v sobotu 27. ledna ve 14 hodin po uzavření volebních místností společně sledovali sčítání hlasů. Provozovatel hospody Pod obrazem sice rád obslouží každého hosta bez ohledu na jeho politické smýšlení, ale současně se netají tím, kterého z kandidátů podporoval.

„Přestože jsme demokrati, máme svého favorita – Jiřího Drahoše. Každý, kdo přinese volební lístek Miloše Zemana, dostane pivo zdarma,“ slíbili svolavatelé akce na svém facebookovém účtu.

Fanoušci krnovské hospody pochopili, že jde o recesi, a začali psát příspěvky jako: „Byl jsem na vážkách, koho volit, ale když říkáte jedno pivo, tak už mám jasno,“ nebo: „Škoda že se ty lístky dostávají až ve volební místnosti, mohl jsem jít na pivo rovnou.“

Objevily se ale také obavy, zda je tak originální agitace ještě v souladu se zákonem.

„Spíš myslím, že můžete zaplakat, až vás někdo obviní z úmyslného ovlivňováni voleb,“ varoval organizátory jeden z příspěvků na facebooku.

Někdo pro jistotu doplnil i přesnou citaci paragrafu, který by se mohl vztahovat na nabídku vyměnit volební lístek Miloše Zemana za pivo zdarma: „Maření přípravy a průběhu voleb a referenda: kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s výkonem volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo slíbí finanční, majetkový nebo jiný obdobný prospěch, aby volil nebo hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“

Naštěstí šance voličů byly vyrovnané, protože hned se objevila nabídka, že kdo Pod obraz donese lístek Jiřího Drahoše, dostane pro štěstí pacičku z králíka stáhnutého samotným Drahošem. Ten při kontaktní kampani zabodoval u mimopražských voličů na venkově, když názorně ukázal, že umí stáhnout králíka.