V padesátých letech měl Krnov 20 tisíc obyvatel. Dokázal přijmout 2500 Řeků, kteří prchali z vlasti před občanskou válkou. Byli mezi nimi také předkové podnikatele Jannise Samarase. Právě rodina Samarasových v Krnově vybodovala své nápojářské impérium Kofola. Díky této rodinné zkušenosti se Samaras dokáže vcítit do pozice válečných uprchlíků.

Do Krnova dorazily v neděli 27. února kolem poledne dva autobusy s uprchlíky z Ukrajiny. Ženy, děti a senioři pochází z partnerské Nadvirny. Polovina zůstane v Krnově, polovina po krátkém odpočinku pokračuje do dalších měst.
Jednu migrační vlnu Krnov už zvládl, nyní připravuje databázi pomoci Ukrajincům

"Občanská válka v Řecku rozvrátila společnost a dnes už s odstupem mohu říct, že to trvalo dvě až tři generace, než se staré křivdy zahojily. To jsou na desítky let pošramocené vztahy, pochroumaná rodinná pouta a šrámy na duši celé země," podělil se Janis Samaras o emoce, které v současnosti prožívá.

Okamžitě začal přemýšlet, jak může firma Kofola pomoci Ukrajině a svým ukrajinským zaměstnancům.

"Umím si představit, že něco podobného budou muset nyní zažívat i rodiny zavlečené do války na Ukrajině. Snažím nepodléhat emocím. Jde to těžko, média nás masírují, lidé umírají a emoce umocňuje i nejistota z budoucího vývoje. Zatímco vleklý covid nás rozděloval i uvnitř jednotlivých států, aktuální válka, zdá se, okolní svět stmeluje. Strhla se obrovská vlna solidarity. I my od víkendu řešíme, jak a kde nejlépe pomoci," konstatoval Samaras s tím, že úplnou samozřejmostí je pitný režim, který Kofola vysílá každý den na východní hranice Slovenska ve vlacích RegioJet.

Paní Anastazie žije v České republice už 11 let. Doma je v Praze. V Krnově se v neděli 27. února 2022 podělila se s novináři o svůj příběh.
Slzy a mrazení, Anastazie se přes Krnov vrací domů, manžel ale zůstal ve válce

Deset milionů pro Ukrajinu

"Jsme v kontaktu i se starosty našich obcí a měst. Nabízíme součinnost, finanční pomoc, ale třeba i zajištění ubytování. Město Krnov, se kterým úzce spolupracujeme, a které řeckou migrační vlnu v minulosti zvládlo, už nyní poskytuje zázemí mnoha uprchlickým ukrajinským rodinám a svými kroky inspiruje i další města. Využíváme i naše vozy Santa Trans k transportu potřebného materiálu na východ. Pomocnou ruku nabízíme našim ukrajinským kolegům, kteří jsou u nás zaměstnaní. A do budoucna samozřejmě nabízíme i práci," ocenil Samaras úlohu Krnova při pomoci řeckým i ukrajinským uprchlíkům.

Zatím firma Kofola vyčlenila na finanční a materiální pomoc Ukrajině deset milionů korun. "Myslím, že tato noc nebude krátká. Bude třeba vytrvat dlouhou dobu Proto jsme připraveni tuto částku dále navyšovat.

Do Krnova dorazily v neděli 27. února kolem poledne dva autobusy s uprchlíky z Ukrajiny. Ženy, děti a senioři pochází z partnerské Nadvirny. Polovina zůstane v Krnově, polovina po krátkém odpočinku pokračuje do dalších měst.
Krnov chystá koncert pro Nadvirnu a školní lavice pro děti z Ukrajiny

Pokud víte, kde se naše možnosti materiální, ubytovací nebo finanční pomoci můžou hodit, neváhejte mne kontaktovat," vyzval Jannis Samaras veřejnost.

Neztratit víru a překonat strach

"Následky všech válek jsou dlouhé a zotavení z nich bývá složité. Zkusme neztratit víru, překonat strach, nepropadat zoufalství, apatii a nepodléhat vzrušení. Snažme se emoce držet na uzdě a kultivovat v sobě a ve svém okolí to dobré. Osobní postoj a nastavení každého z nás je totiž vždy to nejdůležitější pro překonání těžkých chvil," zakončil své prohlášení Jannis Samaras, nejznámější tvář legendární Kofoly.