Immaculata je typ mariánské sochy či obrazu, na kterém Panna Marie šlape na hada jako symbol porážky Satana. Má při tom kolem hlavy dvanáct hvězd i další atributy Neposkvrněného početí.

Krnovská Immaculata stojí na kouli omotané hadem, která symbolizuje svět globus v moci ďábla. V tomto teologickém pojetí je Panna Marie vnímána jako vyvolená žena, která napraví dědičný hřích pramáti Evy a zvítězí nad hadem.

Město Krnov se snaží starat o podobné drobné sakrální památky na svých pozemcích. Po loňské opravě kříže a sochy Panny Marie před poutním kostelem na Cvilíně letos přijde na řadu také sloup se sochou Panny Marie Immaculaty u kostela sv. Martina.

Panna Marie Immaculata shlíží na kolemjdoucí z jednoduchého vysokého válcovitého sloupu s hranolovitým novogotickým podstavcem z roku 1879. Podle předběžných odhadů bude stát její rekonstrukce necelých 350 tisíc korun. Polovinu z této částky uhradí Moravskoslezský kraj, který městu na opravu památky poskytl dotaci.

Cílem tohoto programu je obnova kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v celém Moravskoslezském kraji.

„Není to jediný posun. Odbor správy majetku města ve spolupráci se státní památkovou péčí připravují pro radní materiál zahrnující další drobné památky, které by si zasluhovaly naši pozornost a ruku zkušeného restaurátora," uvedl místostarosta Michal Brunclík s tím, že město každoročně do obnovy drobných památek investuje půl milionu korun.