Přesto investice do hydrometalurgických technologií měla smysl. Na Bruntálsku se zrodilo odvětví průmyslové chemie, které dodnes vytváří pracovní místa a přitahuje investice.

Těžba rud skončila, co dál?

Ekonomika dolů v Horním Benešově a Zlatých Horách byla založená na vývozu surovin. Československu chyběly technologie na zpracování vytěžené rudy do koncentrátů s vyšším obsahem barevných a drahých kovů. Vyváželi jsme rudu bez přidané hodnoty jak rozvojová země.

Lovecký zámeček v Miloticích postavili Lichtenštejnové. Před sto lety rodina Ludvíka Marxe přestavěla zámeček na  světoznámou fabriku. Rodina Františka Tomčaly zde vybudovala školu s internátem a restaurátorské dílny.
Ludvík Marx v Miloticích ukryl recept na bylinný likér

V roce 1976 se v Bruntálu začala připravovat výstavba Hydrometalurgického závodu, který vytěženou rudu zpracuje na hutnické polotovary. Než se nový Hydrometal jako součást Rudných dolů Jeseník pořádně rozjel, na světových trzích v osmdesátých letech dramaticky klesly ceny barevných kovů. Těžba se přestala vyplácet a všechny rudné doly skončily. Přesto se díky Hydrometalurgickému závodu na Bruntálsku zrodilo nové odvětví průmyslové chemie, které funguje dodnes.

V roce 2000 koupil polovinu areálu Hydrometalurgického závodu německý koncern Osram, který z něj vyčlenil provoz na výrobu čistých minerálních solí. Následně v roce 2004 ho prodal kanadské společnosti Macco Organiques Inc.  Nový nadnárodní vlastník je ekonomicky silný a zaměstnávající přes 4,5 tisíce lidí po celém světě.

Největší investice v historii Macca

Macco Organiques hodlá v Bruntále ještě letos investovat 400 milionů korun. „Letošní 400 milionová investice je v historii bruntálského Macca nejvýznamnější a největší,“ potvrdila Martina Belaniková, obchodní ředitelka Macco Organiques.

Nejvyšší investice za dobu existence firmy je jednorázový vklad do výrobních linek. Smyslem této investice je rozšířit portfolio o nové komponenty pro farmaceutický průmysl. Vedení firmy očekává prudký nárůst tržeb i produkce až o desítky procent. Produkce z Bruntálu směřuje k dalším výrobcům ve více než 80 zemích světa.

Před vybudováním Slezské Harty bývala Nová Pláň součástí Karlovce a pak Bruntálu. Dnes patří k nejmenším obcím v České republice.
Nová Pláň. Obec u Slezské Harty patří k nejmenším. Její pohlednice je vzácnost

Výrobní společnost Macco Organiques s obratem 1,3 miliardy korun je celosvětově významný výrobce čistých minerální solí pro farmaceutický průmysl, potravinové doplňky, kojeneckou výživu, veterinární přípravky a podobně.

„Díky dlouholetým zkušenostem zaměstnanců a náboru nových lidí, otevřených novým nápadům a zlepšením, se za existence Macco Organiques dosud proinvestovalo 574 milionů korun. Několikanásobně se navýšila výrobní kapacita, rozšířily se laboratoře, výzkum a vývoj, významně se posílilo oddělení obchodu a marketingu, což také umožnilo přinést nové produkty na trh,“ říká ředitelka prodeje a marketingu.

Koupili pozemky, čekají růst

Z původních 53 pracovníků Macco Organiques nyní zaměstnává firma 200 lidí a mnoho okolních dodavatelských firem z blízkého okolí je na ni navázáno.  

Po mohutném dubu v remízku u Krnova zbyl jen pařez.
Hodnota pokáceného dubu u Krnova? Odpověď dají odborníci, mají ji i lesníci

Bruntálská společnost kromě rozšíření produktového portfolia pro farmaceutický a potravinářský trh také vstoupila i do světa kosmetiky. „Nedávno jsme koupili sousedící pozemky a budovy, abychom mohli ve svém růstu dál pokračovat,“ uzavřela Martina Belaniková.