„Koupi Prioru podporujeme, zvlášť když mu patří byty nad obchodním domem. Nemysleme si ale, že to je zázračné řešení a Prior mávnutím kouzelného proutku ožije. Město jej může vést lépe, ale také ještě hůře než soukromý vlastník,“ komentovali rozhodnutí radních Krnovští patrioti. Otevřeli tak otázku případného využití nemovitosti. Co by bylo s Priorem dál, není v tuto chvíli jasné.

Radní nyní budou jednat o podmínkách a ceně. Ta v návrhu přesahuje 41 milionů korun. „Město je spoluvlastníkem objektu Prioru, kde má zhruba šedesátku bytů, proto dostalo nabídku jako první,“ vysvětlila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Krnovští patrioti upozorňují, že prodejní prostory tvoří jen část toho, co město hodlá koupit. „Celá budova má ještě pro veřejnost skryté obrovské skladovací plochy, nebytové prostory a administrativní budovu s jídelnou. Prior byl zkrátka postaven před 35 lety a nákupní centra po celé zemi od té doby prošla radikální proměnou,“ uvedli v komentáři.

Rozhodnutí rady komentoval na facebooku města Krnovan Michal Cestr. „Mnohem raději bych viděl soukromého investora, jako v případě obchodních domů Prior v jiných městech. Město nechť zajišťuje veřejnou správu a samosprávu,“ napsal.

Na to, jak dopadl Prior v rukou soukromého vlastníka, se můžeme podívat do sousední Opavy, kde naopak veřejnost roky volá po tom, aby město nenechalo bývalý Prior starý obchodní dům Breda Weinstein chátrat.

Město ale nemohlo nic dělat. Nyní je také tento „Prior“ na prodej. Zanedbaný a schátralý. Investice na opravu nejméně třikrát převyšují kupní cenu. Dávná chlouba Opavy se pomalu mění v ruinu. Obchodní dům je uzavřen od roku 2013, bývalý majitel Kamil Kolek v rozhovorech pro Deník opakovaně sliboval rozsáhlou rekonstrukci.