„Investovali jsme do zasněžování, takže o něco ceny zvednout musíme. Zasněžování je totiž energeticky velmi náročné, takže alespoň část těchto nákladů chceme kompenzovat z tržeb,“ řekl majitel lyžařského areálu v Branné Rostislav Procházka. Do nové technologie letos investoval miliony korun. Pokud ale bude zima opět nevydařená jako ta minulá, v jeho areálu se prý lyžovat bude.

„Vybudovali jsme chladicí věž na vodu. Loni se totiž nedalo zasněžovat právě kvůli tomu, že voda měla vyšší teplotu, než jaká je k výrobě technického sněhu potřeba,“ vysvětlil Procházka. Sezonu by prý mohl zahájit už po polovině listopadu. „Vsadil jsem se s kamarády o basu sektu, že zasněžovat začneme už 17. listopadu. Zatím je podzim úplně stejný jako loni,“ dodal Procházka.

Ceny jízdného v Branné nevyrostou nijak dramaticky a neměly by vzrůst o více než dvacet korun. Jen o málo by se měly zvednout ceny permanentek pro děti a lyžařské kurzy.

Největší lyžařský areál v Jeseníkách na Ramzové má již ceníky pro nadcházející sezonu kompletní. „Zdražení není nijak dramatické, minulou zimu stála celodenní permanentka 470 korun, nyní je to 490 korun. Je to jen nutná reakce na zvýšení cen elektřiny a změnu sazby daně z přidané hodnoty,“ řekla Karla Kubíčková ze společnosti Bonera.

Naopak se zvýšením cen nepočítá šumperský Ski klub, který provozuje sjezdovky na Červenohorském sedle. „Zdražovat nebudeme. Letos nabídneme řadu množstevních slev pro lyžařské kurzy a zavedli jsme také rodinné jízdné. Ceník všech permanentek zveřejníme na našich internetových stránkách nejpozději příští týden,“ řekl Tomáš Klíma ze šumperského Ski klubu. Jak dodal, klub letos investoval do zvýšení bezpečnosti na sjezdovkách a lyžařských vlecích.

V Jeseníkách sice o uplynulém víkendu napadlo místy přes třicet centimetrů sněhu, nikdo si ale netroufá říct, jaká bude nadcházející zima. Všichni majitelé a provozovatelé zimních středisek jen doufají, že o něco lepší než minulá, kdy se lyžovat začalo až začátkem nového roku. V jiných letech byly vleky ve vyšších polohách v provozu od konce listopadu.