„O víkendu bude v provozu přibližně polovina vleků,“ řekl Tomáš Klíma z šumperského Ski-klubu, který provozuje areál na Červenohorském sedle. Dobré podmínky najdou lyžaři také v Branné. „Lyžuje se zde i v týdnu, protože u nás trénují lyžařské oddíly. Svahy ještě před víkendem upravíme. Máme připravené hromady sněhu, které navezeme na kritická místa,“ řekl majitel areálu Rostislav Procházka.

Na lyže je možné se vydat také na Ramzovou, kde bude v provozu dolní úsek lanovky. Nejvíce sněhu leží na Ovčárně. O víkendu budou lyžařům k dispozici vleky Malý a Velký Václavák. „Pokud se zopakuje situace z minulého víkendu, v sobotu zde plno a v neděli nikdo,“ podotkla recepční horského Hotelu Figura na Ovčárně pod Pradědem.

Obleva z minulých dní ovšem o víkendu neumožní provoz v areálech v Koutech nad Desnou ani v Petříkově. „Nechceme ničit sjezdovky, protože sněhu není tolik a navíc je nad nulou. Raději ještě počkáme. Se zahájením provozu počítáme až příští týden,“ řekl František Kaštyl, který provozuje petříkovský areál.

Běžkaři o víkendu najdou dobrý terén pouze ve vyšších polohách. Upraveny budou stopy v okolí Skřítku, Paprsku a magistrála z Ovčárny přes Švýcárnu směrem na Vřesovou studánku a Červenohorské sedlo. Sjízdný není ale dvanáctikilometrový okruh kolem Branné, na který se s běžkami lze dostat lanovkou z lyžařského areálu.

„Na okruhu je již hodně vytátých míst,“ upozornil Procházka. V Jeseníkách nyní platí druhý, tedy mírný stupeň lavinového nebezpečí. Lavinové katastry v oblasti Malého a Velkého kotle, Červené hory, Kamzičníku a Králického Sněžníku ovšem leží mimo vyznačené turistické trasy.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách

hlavní hřeben do 30 cm

vrchol Pradědu do 30 cm

Ovčárna do 65 cm

Karlov 30 cm

Červenohorské sedlo 40 cm

Ramzová 30 cm

Petříkov 30 cm

Dolní Morava 30 cm

Skřítek-Klepáčov 30 cm

Staroměstsko 50 cm

Paprsek 50 cm

Vrbno pod Pradědem 20 cm

Zdroj: Horská služba Jeseníky