„Rozhodnutí padne až v pátek večer. Na zasněžení čtyřsetmetrového svahu nám stačí jedna noc, jsme slušně technicky vybaveni. V případě, že nebude obleva a nebude foukat vítr, v sobotu spustíme vlek,“ řekl majitel areálu Rostislav Procházka, který loni zahájil sezonu jako první v Jeseníkách a druhý v republice hned po sjezdovce Černá hora v Krkonoších. Tam ostatně na nadcházející víkend také plánují první lyžování. Rostislav Procházka si je ale již nyní jistý, že vyhraje kuriózní sázku. S přáteli se totiž vsadil o bednu sektu, že v Branné se bude lyžovat 17. listopadu. „Loni jsem bohužel musel platit já. Důkladně jsem prostudoval předpověď počasí a pak se vsadil, že vlek pustíme 15. prosince. Jenže pak to bylo o tři dny později,“ dodal Procházka.

Ostatní lyžařská střediska se zahájením sezony počítají až v prosinci. Do Vánoc ostatně není návštěvnost nijak velká, sjezdovky bývají plné lyžařů až po svátcích v závěru roku. Nově vybudovaný lyžařský areál na Přemyslově chce společnost Desná otevřít 1. prosince. Sjezdovky jsou kompletně připravené, dokončují se terénní úpravy kolem obslužného objektu, dlažby a poslední úpravy interiéru. „Navážíme techniku, máme pět sněžných děl a dva skútry, dvě rolby dorazí až v posledním týdnu listopadu. Jedna je určena na úpravu svahu, druhá na úpravu běžeckých tratí,“ řekl Radek Petřík ze společnosti Desná.

Od 1. prosince by podle jeho informace měly fungovat všechny služby včetně skibusů a odstavných parkovišť v Loučné a v Nových Losinách. Celodenní permanentka pro dospělé bude stát do Vánoc 380 a pro děti 280 korun. Od Vánoc už budou ceny vyšší - pro dospělé 480, pro děti 390 korun. Teploty a sníh jsou to poslední a nejdůležitější, na co čekají provozovatelé zimních středisek na Jesenicku.

Křest ohněm má po zkušebním provozu a letní sezoně před sebou nejmodernější středisko v Jeseníkách. Bohemaland ve Zlatých Horách. Čtyřsedačková lanovka vyveze lyžaře na třináct set metrů dlouhou sjezdovku. „My jsme připraveni.V pondělí zkracujeme lano, nasazujeme sedačky. Pak už nám zbývá jen čekat, až spadne sníh nebo teplota, abychom mohli zasněžovat. Pokud bude dobré počasí, chtěli bychom lanovku spustit už příští víkend,“ řekl majitel Bohemalandu Jiří Pavlík.

Příprava na sezonu je v plném proudu i v areálu Miroslav v Lipové – lázních. Lyžaře bude na nejdelší sportovní sjezdovce čekat překvapení. „Vlek byl zastaralý. Rozhodl jsem se zvýšit komfort a namísto vleku pořídil dvousedačkovou lanovku, která bude k 17. prosinci v provozu,“ uvedl majitel areálu Miloš Hladký. Jak dodal, jestli budou příznivé podmínky, areál otevře dříve, i když se spuštěním vleků v listopadu nepočítá. Ačkoliv se na horách pár čísel sněhu zatím drží, počasí nijak návštěvníkům nepřeje. Kromě silného větru je ve vyšších polohách mlha.