Zatímco z nižších poloh sníh v uplynulých dnech prakticky zcela zmizel, vlna oteplení zasáhla i horské lyžařské areály.

Všechny sjezdovky jsou v provozu v Dolní Moravě, skiareálu Kopřivná v Malé Morávce a v areálu Bonera na Ramzové.

Zcela mimo provoz je středisko Kaste v Petříkově, a to kvůli enormním cenám elektřiny, ale třeba také vleky na Pradědu. Byť položené nejvýše, jsou závislé na přírodním sněhu.

„Jedeme v omezeném provozu. Jede lanová dráha, dva vleky na severních svazích a zhruba čtyřicet procent sjezdovek. 23. prosince přišla velká obleva a návštěvnost je aktuálně nižší. Není to razantní pokles, ale není se čemu divit. Když je v údolí deset stupňů, to lidi odradí,“ konstatoval Martin Dubský ze skiareálu na Červenohorském sedle.

V areálu Kraličák, který tvoří vleky a sjezdovky v Hynčicích pod Sušinou a Stříbrnicích, byly ve čtvrtek 29. prosince v provozu tři kilometry sjezdových tratí z celkových devíti.

„Jedou nám dvě lanovky, dva vleky. Na Stříbrnické straně se nepodařilo zachránit sníh na dvou sjezdovkách. Loni jsme měli prvním rokem spuštěnou novou lanovku, na kterou přijelo poměrně hodně lidí. Teď kopírujeme loňsko. Za normálních podmínek bychom počítali s nárůstem. Ale počítat návštěvnost z prvního víkendu budeme až v neděli,“ řekla Vladimíra Mrázová z horského areálu Kraličák.

Běžky? Pár sjízdných tras 

Zatímco lyžařské areály se až na výjimky mohou spoléhat na zasněžování, běžecké lyžování je závislé pouze na srážkách, které spadnou z nebe.

Upravených tras je nyní v Jeseníkách, Králickém Sněžníku a v Rychlebských horách málo.

Ve středu večer vyjela na některé tratě rolba z Paprsku a z Ovčárny na Praděd.

Upravené jsou i okruhy v okolí Kurzovní chaty.

Bez strojové úpravy, ale sjízdný je například i úsek na Skřítku od rozcestí pod Ztracenými kameny na Alfrédku.

Zatímco v týdnu od 12. do 18. prosince padaly teploty hluboko pod bod mrazu, před Vánoci se razantně oteplilo. Další vlnu výrazného oteplení meteorologové předpovídají na přelom roku.