Na osoblažské úzkokolejce pojedou 15. července obě parní lokomotivy, Rešica i Malý štokr, aby potěšily fanoušky železnic i lukostřelby. „Na turnaj je přihlášeno padesát lukostřelců, kteří budou soutěžit ve čtyřech disciplínách.

Čeká je střelba na terč, na měchýře, což jsou balónky, které se ve větru se třepotají. Třetí disciplínou je „Vilém Tell“, kdy střelci míří na terčík na hlavě figuríny, přičemž za střelu do hlavy jsou mínusové body. Nakonec přijde střelba na „divokého kance“,“ popsal průběh soutěže organizátor akce Přemysl Drozd.

A co je cenou pro vítěze? „Máme připraveny zajímavé ceny, ale hlavně budou jména prvních tří lučištníků zapsána navěky v naší síni slávy,“ odpověděl Přemysl Drozd, který akci organizuje už počtvrté.

Ve Slezských Rudolticích vše vypukne ve 13 hodin, kdy turnaj zahájí slavnostní průvod s bubny. „Je to akce pro celou rodinu. Máme připravenou jízdárnu pro děti, středověkou tržnici, ukázky turnajových disciplín na koni, kovárnu, můžete se těšit na šermířské scénky, tvrdé rytířské souboje, střelbu z děla a hákovnic, a to vše v krásném prostředí rudoltického zámku,“ pozval zájemce organizátor.

To, že středověk byl dobou soubojů i krutých válek, připomene ve Slezských Rudolticích Společenství Severských pánů. „Severští pánové představí dělo a hákovnice, což byly zbraně s ohromným devastujícím účinkem. Na turnaji naštěstí pocítíme jen účinky akustické,“ uzavřel Přemysl Drozd.

Gabriela Mathiasová