Kolik je v Bruntále neobsazených bytů a v jakých lokalitách? Nemají lidé o volné byty zájem?

Nejvíce volných bytů evidujeme v Západní lokalitě, kde je o bydlení velmi malý zájem. Na druhou stranu považuji za pozitivní, že čekací lhůty na přidělení bytu jsou dnes, podotýkám nejen v této lokalitě, velmi krátké, a lidé tak mohou již poměrně brzy po podání žádosti začít bydlet. Musí samozřejmě bezezbytku splňovat pravidla pro přidělení bytu, tedy především mít trvalé bydliště nebo řádně pracovat v Bruntále nejméně rok před podáním žádosti.

Dluží lidé hodně na nájmech? Je v Bruntále i nějaký rekordman?

Dlužná částka se v poslední době nijak dramaticky nezvyšuje, i když je oproti minulým letům vyšší, na což mají ovšem také vliv zvyšující se náklady na služby spojené s bydlením. Naše organizace využívá všechny možné instituty pro vymáhání těchto pohledávek, a to od smluv na dobu určitou, spolupráci s exekutorskými kancelářemi či zavedení rozhodčích doložek. U několika dlužníků evidujeme pohledávky ve výši pohybující se okolo sto tisíc korun.

Doslechl jsem se, že se v Bruntále rozmohli paraziti, štěnice. Jsou i v bytech města?

Jedná se o celorepublikový, neřku-li celosvětový problém. I v Bruntále se s tímto jevem potýkáme, tito otravní paraziti se vyskytují průběžně v mnoha domech ve městě, nejen v těch ve vlastnictví města. Důležitá je především rychlost zásahu odbornou firmou, pak se dá problém odstranit relativně rychle.

Bohužel lidé mají často pocit, že by to byla ostuda, kdyby se k tomuto problému přiznali, takže o tom raději mlčí a zkoušejí štěnice odstranit volně prodejnými přípravky, které jsou ale v tomto případě zcela neúčinné. Výskyt štěnic ale není otázka sociální situace, špatné hygieny či pořádku, člověk si je může dovézt z drahé dovolené v pětihvězdičkovém hotelu nebo klidně i z obchodů s oblečením či nábytkem.

Město hodně investovalo do bytového i nebytového fondu. Kolik a v jakých ulicích?

V posledních letech hodně investujeme do výměn oken, zde nám už zbývá jen několik domů, které bychom chtěli mít hotové nejpozději do dvou let. Jsem také rád, že se nám podařilo opravit dva domy při vjezdu do města na Rýmařovské ulici. Takových a podobných investic je každoročně celá řada v mnohamilionových částkách. Zároveň se nám daří všechny větší investice soutěžit v elektronických aukcích, což nám přináší významné úspory.

Vím, že je vám trnem v oku bezohlednost a vandalství některých lidí vůči městskému majetku. Daří se viníky nalézt a trestat?

Ano, je to bohužel tak, řada lidí ničí městský majetek, často se setkáváme s vandalismem v bytových domech a jejich okolí, zarážející na tom je, že se často jedná o lidi, kteří v domech přímo bydlí, a devastují si tak sami své nejbližší okolí. Pokud se podaří viníka nalézt, tak pochopitelně uplatňujeme náhradu škody příslušným způsobem.