Ten letošní Lovecký úplněk navíc slibuje částečné zatmění Měsíce. Astronomický úkaz, který lze pozorovat pouhým okem, začíná kolem 21 hodin. V dolní části Loveckého úplňku se objeví tmavá skvrnka, která se bude zvětšovat, až pokryje 13 procent plochy Měsíce.

Nejefektnější část zatmění bude trvat asi hodinu. Úkaz skončí kolem 23 hodin. Po celou dobu úkazu bude možné kousek od Měsíce pozorovat jasnou planetu Jupiter a možná při zatmění za ideálních podmínek upoutá naši pozornost také planeta Saturn.

Bude to fascinující podívaná, ale podmínkou kvalitního astronomického zážitku je obloha bez mraků. Počasí o víkendu bude sice na říjen stále dost teplé, ale už podzimně deštivější. Meteorologové na obloze očekávají „polojasno až oblačno“, takže má smysl se vydat na sobotní noční procházku s dalekohledem, ale zatmění Měsíce i s Jupiterem a Saturnem je bez záruky.

Jedná se o jedenáctý letošní úplněk, ale také ty předchozí stály za noční procházku nebo návštěvu hvězdárny.

V srpnu jsme mohli pozorovat hned dva superúplňky, kdy se kotouč Měsíce v úplňku jeví jasnější a větší než obvykle. Takzvaný superúplněk neboli prigeum nastane, když se Měsíc maximálně přiblíží Zemi, a to na vzdálenost menší než 360 tisíc kilometrů. Došlo k tomu neobvyklému jevu také 1. a 30. srpna 2023.