Předvánoční nákupní horečka se v úterý 9. prosince v Krnově setkala s otevřením nové prodejny Okay elektrospotřebiče. Zástupy natěšených zákazníků čekaly desítky minut na mrazu, než se dostaly do prodejny. Ti, co si mysleli, že se prodejna otevře všem najednou, byli na omylu. Nekompromisní ochranka u dveří pouštěla dovnitř jen malé skupinky lidí. Ostatní museli čekat venku, kde se teplota pohybovala okolo bodu mrazu.

„Přišla jsem tady s malým Františkem. Má tři roky. Venku je strašná zima. Pořád brečel, tak jsem raději zavolala babičku, ať ho pohlídá,“ řekla dvaadvacetiletá Růžena. Zimou roztřesení zákazníci se zahřívali vidinou videokamery za necelé dva tisíce a podobných výrazných slev, které slibovaly plakáty po celém Krnově.

První nakupující vycházeli z prodejny s úsměvem na tváři a nesli velké tašky nebo krabice. Zájem byl zejména o MP4 přehrávače a televizory. Lidé, kteří se postavili do fronty již dlouho před otevřením, odcházeli spokojeni, ale mezi opozdilci byla nálada proměnlivá. „Měla jsem vymyšlený dárek pro maminku, ale přede mnou lidé brali poslední elektrospotřebiče, co byly v té velké slevě. Než něco koupím, raději se ještě nejdřív porozhlédnu, jaké mají ceny jinde,“ zakončila mladá maminka Růženka z Krnova.

Pozemek v proluce mezi krnovskou Hypernovou a Lidlem byl původně v územním plánu veden jako plocha pro veřejnou zeleň. Jeho majitel, krnovský podnikatel Jaroslav Mohyla, na druhý pokus přesvědčil zastupitelstvo, aby kvůli této prodejně změnilo územní plán a regulační plán lokality Krnov – centrální park. Zastupitelé mu vyšli vstříc a schválili změnu z funkce veřejná zeleň na pozemek určený pro nerušivé podnikání. Změna regulačního plánu nahradila územní rozhodnutí, takže hned následovalo stavební řízení.

Hnutí Duha Jeseníky kritizuje, že o sloučení územního řízení a změny regulačního plánu do jednoho celku zastupitelé nebyli předem informováni, takže mnozí mylně předpokládali, že ještě dostanou možnost se ke konkrétnímu záměru obchodního centra vyjádřit v rámci územního řízení. Někteří opoziční zastupitelé zase kritizují, že toto obchodní centrum bylo prosazeno navzdory negativnímu vajádření zpracovatele územního plánu Jaroslava Haluzy.

„Zpracovatel územního plánu architekt Haluza zde obchodní centrem nedoporučil. Dopravní situace je tam hrozná už teď, a další prodejna frekvenci dopravy jen zvýší. Už si říkám, jestli vůbec má smysl mít městského urbanistu a architekta, který nám dává doporučení, a my jeho odborné závěry bereme jen jako běžný příspěvek do diskuse a stejně je neakceptujeme. Je v takové pozici, že musí jen trpně přihlížet jak rozhodujeme bez ohledu na jeho názory,“ kritizoval stavbu obchodního centra zastupitel Ladislav Sekanina.

Fidel Kuba, Jiří Krušina