Jejich myšlenky a modlitby patřily všem utonulým a kamarádům, kteří už nejsou mezi námi. Při mši sloužené přímo na břehu Šifru, Češi a Poláci zapálili devět svíček a připomenuli devět jmen. Pietní akce byla nejen vzpomínkou, ale také varováním, že potápěčský sport je nejen krásný a dobrodružný, ale také nebezpečný.
Jedním z iniciátorů akce byl potápěčský instruktor Roman Kudela z Krnova.
„Neštěstí, které při ponoru způsobila technická závada, jsou dost vzácné. U většiny tragických případů sehrál hlavní roli lidský faktor. Každá chyba potápěče pod hladinou může být ta osudová, co rozhoduje o životě a smrti. Může ho zabít příliš rychlý výstup z hloubky stejně jako rychlý ponor. Proto instruktoři připravují potápěče nejen na ideální podmínky, kdy jde všechno hladce podle plánu, ale také jak se zachovat za nestandardních situací,“ uvedl Roman Kudela, který před mnoha lety na Šifrech začínal s potápěním.
Dnes cestuje za potápěním po celém světě. Potápí se v mořích, řekách, fjordech, jezerech, v zaplavených jeskyních, štolách a lomech, v přehradách a rybnících, nebo třeba pod ledem za polárním kruhem. Vysvětluje méně zkušeným kolegům, jak řešit problémy ve sladké i ve slané vodě, v kalné i v čiré, ledové i teplé. Připravuje je, jak neudělat osudovou chybu.
Potápěčská bohoslužba na břehu zatopeného lomu připomenula, že patronem potápěčů je irský světec sv. Brendan. Byl kněz, mnich a podle legend také mořeplavec, který doplul do Ameriky tisíc let před Kolumbem.
Tragédie, ke kterým došlo při potápění v zatopeném břidlicovém lomu Šifr u Svobodných Heřmanic
11. června 2010
Padesátiletý muž při potápění na nádech se dlouho nevynořil, tak jeho přítelkyně přivolala pomoc. Speciální policejní potápěčská jednotka našla jeho tělo až po několika hodinách v hloubce 4,5 metru.
4. listopadu 2007
Došlo v lomu k úmrtí padesátileté potápěčky Barbary Jadwigy W. z Polska. Příčinou smrti bylo poškození plic z přetlaku, který vznikl při příliš rychlém výstupu potápěčky z hloubky. K tragédii vedla nezkušenost potápěčky s ponory do velké hloubky a chybná reakce na ztrátu orientace.
18. října 2007
Došlo v lomu k těžkému zranění patnáctiletého potápěče Matěje D., který se začal topit kvůli alergické reakci. Otec se ho snažil vytáhnout na hladinu, ale příliš pozdě. Došlo k poškození mozkové tkáně v důsledku nedostatku kyslíku, ztráty vědomí, podchlazení a vdechnutí zvratků.
29. dubna 2007
Zahynuli při společném ponoru opavští potápěči Dalibor J. (39 let) a jeho dcera Adéla J.(17 let). Problémy nastaly, když si dívka vzala opasek s nepřiměřeně velkou zátěží a došlo k příliš rychlému klesání. Otec se ji snažil vynést na hladinu, ale sám vystoupal příliš rychle. Oba potápěči ztratili vědomí a oddělili se od sebe. Příčinou úmrtí Adély J. bylo udušení z utopení, u Dalibora J. vzduchová embolie vzniklá poškozením plic z přetlaku.
5. března 2006
Došlo v lomu k úmrtí polského potápěče R. C.(35 let). Příčinou smrti byla vzduchová embolie plic vzniklá vlivem přetlaku při příliš rychlém výstupu potápěče z hloubky.
29. února 2004
Došlo v lomu k úmrtí potápěče P.M. (31 let). Příčinou smrti bylo určeno udušení z utopení, k němuž došlo po předchozím poškození plic z přetlaku při nadměrně rychlém výstupu potápěče z hloubky. K úmrtí došlo při společném ponoru se dvěma potápěči, od kterých se P. M. oddělil, přestože sám neměl pro potápění pod ledem dostatečnou kvalifikaci.