VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litevská delegace zavítala do partnerského Rýmařova

Rýmařov /FOTOGALERIE/ - Další společné mezinárodní projekty přijela podpořit do nejvýchodnějšího města kraje Rýmařova devítičlenná litevská delegace.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Litevská delegace zavítala do partnerského Rýmařova.Foto: Jiří Konečný

Vyslanci z Litvy přijeli na pracovní návštěvu Rýmařova ze spřáteleného města Alytus. Přátelské vztahy mezi jednotlivými subjekty města Rýmařova a litevského města Alytusu trvají od roku 2005.

„Seznámili jsme se v polském partnerském městě Ozimku na projektu Svět přátel a od té doby se naše vztahy dále prohlubují díky Gymnáziu Rýmařov, Základní umělecké škole Rýmařov, Středisku volného času a Městskému úřadu Rýmařov,“ řekla profesorka Gymnázia Rýmařov a zároveň tlumočnice Jaroslava Slavičínská, která se o hosty po celou dobu jejich pobytu organizačně starala.

Několik desítek studentů z Rýmařova a představitelé zmíněných subjektů měli možnost osobně navštívit litevská města Alytus a Vilnius a recipročně litevští studenti a představitelé kulturního a společenského života zavítali do Rýmařova, aby představili svou kulturu a národní zvyky. Nejúspěšnější akcí bylo vystoupení studentského pěveckého sboru v koncertním sále Základní umělecké školy Rýmařov v národních litevských krojích.

Setkali se na radnici

Litevské přátele přivítal na radnici v den jejich příjezdu místostarosta Jaroslav Kala. V čele této delegace byla zástupkyně ředitele Střední školy a členka rady města Alytusu Silvija Pešteniene společně s tajemníkem Městského úřadu Tomasem Būdelisem. Cílem delegace bylo představit v Rýmařově litevskou kulturu a naopak seznámit se s kulturou našeho regionu a především naplánovat do budoucna další mezinárodní projekty.

Nově by do česko – litevských vztahů mělo vstoupit Městské muzeum Rýmařov v rámci projektů muzeí. Mělo by se jednat o trojstranný projekt muzeí v Rýmařově, Alytusu a Ozimku. Tato tři muzea již představitelé Rýmařova navštívili a litevská delegace z Rýmařova cestou domů plánuje návštěvu muzea v polském Ozimku.

I když litevské město Alytus není oficiálním partnerským městem Rýmařova, přesto jsou vzájemné vztahy velice srdečné a jak je patrné z projektů, které obě strany společně připravily a které na ně ještě v budoucnu čekají, půjde o spolupráci velice intenzivní a podle mého názoru přinesou mnoho nezapomenutelných zážitků nejen pro studenty škol, ale i pro výše zmíněné subjekty našeho města.

„Mohu také konstatovat, že jsme byli jedno z prvních měst Moravskoslezského kraje, které navázalo kontakty v Litvě, a teď se spolupráce velmi rychle rozvíjí. A to také především díky velké podpoře Městského úřadu v Rýmařově, zejména místostarosty Ing. Jaroslava Kaly, který se osobně zúčastnil většiny akcí,“ doplnila profesorka rýmařovského Gymnázia Jaroslava Slavičínská.

Litevská delegace absolvovala v průběhu třídenní návštěvy prohlídku rýmařovské radnice, zavítala do firmy Rodinné domky Rýmařov, dále do hotelového komplexu Avalanche a uskutečnila výlet do Karlovy Studánky spojený s výjezdem na Ovčárnu. Bohužel počasí nebylo příznivě nakloněno, a tak původně plánovaný výstup až k vysílači na Pradědu se musel odložit na příště. Pro závěrečný večer, jež se uskutečnil ve čtvrtek 21. července v koncertním sále ZUŠ Rýmařov, si litevská delegace připravila výstavu fotografií města Alytusu. Autorem byl fotograf a ekolog Žybrūnas Sinkevičius, který byl také osobně přítomen.

Na závěr byl promítnut amatérský film litevského režiséra a herce Roberthse Šarknickase s příznačným názvem Neopouštěj nás, natočeného podle skutečného příběhu, ve kterém velmi sugestivně ztvárnil vlastní zážitky z dětství, které prožíval v dětském domově. Za tento film mu byla udělena cena Kultury města Alytusu.

Režisér Šarknickas vystudoval režii a herectví na vysoké škole múzických umění ve Vilniusu. K osobnostem litevské delegace patřil také významný litevský architekt s manželkou, která pracuje na Ministerstvu osvěty a vzdělávání ve Vilniusu.

Hosté z Litvy se vydali i na cestu do polského Ozimku, kde navštíví muzeum dinosaurů.

JIŘÍ KONEČNÝ

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr30 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog svařování - specialista TPV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, Technolog svařování - specialista TPV, výběrové řízení, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., , Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici: technolog svařování - specialista TPV., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ vzdělání strojního zaměření, " Kvalifikace IWE/EWE výhodou, " Praxe na pozici svářečského dozoru výhodou, " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " Uživatelská znalost MS Office, " Základní znalost AJ, příp. NJ, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Svědomitost, zodpovědnost, flexibilita , " Občanská a trestní bezúhonnost, , Od uchazeče se očekává:, , " Vykonávání činnosti svářečského dozoru ve smyslu norem EN 14731, EN 15085 a ISO 3834-2, " Zpracování technologických postupů pro výrobu a opravy svařenců, " Dobré schopnosti operativního řešení výrobních problémů, " Tvorba WPS, WPQR a další dokumentace spojené s procesem svařování, " Posuzování obchodních případů, komunikace se zákazníky, sledování platné legislativy, " Součinnost při výběru nových výrobních zařízení a produktů pro oblast svařování, " Spolupráce s ostatními pracovníky na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a rozmanitou práci v perspektivní společnosti, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, " Týden dovolené nad rámec zákona, " Odpovídající finanční ohodnocení, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz , do 15. 3. 2018., , Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , Z : 23.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik26 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog povrchových úprav a lepení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Krnovské opravny a strojírny s.r.o., stabilní společnost působící na českém a zahraničním trhu, vypisuje výběrové řízení na pozici technolog povrchových úprav a lepení., , Hlavní výrobní program společnosti:, , " Výroba, rekonstrukce, modernizace a opravy osobních a nákladních železničních kolejových vozidel, " Výroba, rekonstrukce a modernizace tramvají, " Strojírenská výroba, , Požadujeme:, , Profil uchazeče:, , " VŠ/SŠ vzdělání - korozní inženýrství nebo organická chemie, " Praxe na pozici technologa povrchových úprav výhodou , " Perfektní znalost čtení výkresové dokumentace, " NJ, příp. AJ na komunikativní úrovni výhodou, " Znalost práce s PC, MS Office, " Komunikativní a koordinační dovednosti, " Občanská a trestní bezúhonnost, " Fyzická a duševní způsobilost pro řízení motorových vozidel (ŘP sk. B), " Zodpovědnost, samostatnost, flexibilita, , Od uchazeče se očekává:, , " Zpracování technologických postupů pro povrchové úpravy a lepení ŽKV, " Nastudování předpisů pro opravy ŽKV, " Spolupráce s ostatními technology na plynulém chodu výrobního procesu a jeho optimalizace, " Zpracovávání podkladů poptávkových řízení, vč. veřejných zakázek, , , Nabízíme:, , " Plný pracovní úvazek, " Zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivní společnosti, " Odpovídající finanční ohodnocení, " Možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, , Jiné sdělení:, , Žádosti o zařazení do výběrového řízení s profesním životopisem zasílejte na e-mail: valcisova@kos.cz do 15.3.2018., Místo výkonu práce: Krnov, Internetové stránky společnosti: www.kos.cz, , , Z : 1.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář.17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Červený dvůr 35, Požadujeme SOU/SŠ elektrotechnického zaměření, osvědčení dle vyhlášky 50/1978 § 6, pečlivost, odpovědnost, samostatnost., 5 dnů volna navíc, dotované stravování, příspěvek na penzijní pojištění, Zasílat životopis na e - mail : recepce@sticz.cz, Z : 8.6.2017 A : 27.7.2017 A : 4.10.2017. Pracoviště: S.t.i. cz s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1129, 794 01 Krnov 1. Informace: Pracovník recepce, +420 554 684 011.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocný lesní dělník při čištění lesa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : lesy na Jesenicku, práce v lese - čištění lesa, ožínání, nutný je ŘP sk. B, hlásit se na tel. č. 732 644 201 a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Michaela medveďová - pracoviště, 793 84 Janov u Krnova. Informace: Karel Rakovský, +420 732 644 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do Vrbna pod Pradědem budou od soboty 10. 2. vypravovány olympijské vlaky, na které naváže bezplatná autobusová doprava do Malé Morávky. V sobotu 24. února tam pojede z Ostravy přímý vlak.

Krnovští radní nedali spolku peníze na mimořádný vlak

Sníh, vítr a volný prostor bez překážek jsou pro snowkiting ideální.
19

Meteorologové varují: Budou silnější mrazy. Teplota může klesnout i pod minus 30

Olympijský festival v Ostravě i na horách jde do finále

XXIII. zimní olympijské hry jdou do finále a s nimi i dění v Olympijském festivalu v Ostravě. Hned v sobotu ráno se další zlatou medailí fantasticky zapsala do historie sportu neuvěřitelná Ester Ledecká.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Dara Kuźmic: Vnímám fotografii jako klenot

Fotografka Dara Kuźmic miluje například černobílou fotografii, detail a emoce. Fotografických ateliérů se v Třinci nachází několik. Takovou popularitu a především ohlas, jako fotografka Dara Kuźmic, má jen málokdo.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT