Vystavené snímky zachycují Krnovany při jednáních Občanského fóra, během demonstrace u divadla 26. listopadu 1989 a také v průběhu generální stávky, jež proběhla o den později. Výstava bude k vidění na schodišti radnice od 14. do 30. listopadu.

Snad žádné jiné město nemá svou minulost tak podrobně fotograficky zdokumentovanou jako Krnov, kde se kronikářem spontánně stal Gustav Aulehla. Nebál se vytáhnout fotoaparát před sovětskými okupanty ani na prvních demonstracích po 17. listopadu 1989, kdy ještě nebylo jasné, zda se režim neuchýlí k násilí.

Oficiální sdělovací prostředky o událostech v Praze prakticky mlčely, takže se do Krnova vydali studenti vysokých škol s aktuálními informacemi.

„Přišel za mnou jeden student a říkal, že u krnovského divadla se chystá demonstrace. Byl už večer a já zásadně fotím bez blesku. Ani jsem ho tenkrát neměl, tak nastal problém. Stavil jsem se u fotografa Bačovského, abych si honem půjčil fotoaparát Praktiku s bleskem. S bleskem fotím trochu nemotorně a na své Leice jsem zase musel používat velmi dlouhý čas, takže to byly dost extrémní podmínky. Navíc sněžilo a mrzlo.

U divadla stálo pár mladých lidí. Starší to sledovali z povzdálí a báli se, protože ještě nevěřili, že může nastat obrat. Někteří se dívali na můj fotoaparát nevraživě a ptali se mě, jestli nejsem od policie. Tyto fotografie nejsou výstavní, ale mají hodnotu dokumentu," komentoval Gustav Aulehla soubor svých unikátních fotografií, ze kterých přímo čiší mrazivé počasí.

Jejich zvětšeniny byly poprvé vystaveny ještě ve víru revolučních událostí, přímo ve foyeru krnovského divadla kde se konala diskusní fóra.

Po zachycení demonstrace u krnovského divadla, která byla svolána na podporu požadavků stávkujících studentů, se Gustav Aulehla vydal také na náměstí, kde se měl konat opoziční mítink ospořádaný „starými strukturami" neboli komunistickým vedením krnovské radnice. Nezávislé shromáždění občanů u divadla bylo svoláno především jako bojkot této oficiální demonstrace.

„Na náměstí postavili mikrofon, do kterého si každý mohl říct svůj názor. Právě tam nějaká starší paní s kabelou vykládala něco o věrnosti komunistické straně. Zahlédl jsem tam památný výjev, když psychicky zcela zlomený předseda městského národního výboru Jaroslav Vrzal se opíral o zeď radnice a plakal jako dítě.

V té době mi už ale zamrzl foťák a přetrhl se mi film, takže z náměstí už žádnou fotku nemám," zavzpomínal Gustav Aulehla, jak se dějinné události odehrály v Krnově.

Svíčky a vzpomínání u památníku

Město Krnov u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii uspořádá vzpomínkové shromáždění, které se koná ve čtvrtek 17. listopadu. U památníku Obětem válek a násilí ve Smetanových sadech se v 17 hodin sejdou ti, kteří chtějí zapálit svíčky a při tom společně zavzpomínat na listopadové události z let 1939 a 1989.

Celá Česká republika si tyto události připomíná 17. listopadu státním svátkem jako dva důležité mezníky v naší historii. Jednak jde o tragické události, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším protektorátu Čechy a Morava. Ty vyvrcholily popravou studentů, uzavřením vysokých škol a internací stovek studentů v koncentračních táborech.

Další událostí, kterou připomíná Den boje za svobodu a demokracii, je takzvaná sametová revoluce, období politických změn v Československu mezi 
17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii.