S liškami, které se odváží i do města, se setkáváme snad každou zimu. Kdysi je hlad je donutil překonat plachost a hledat zbytky potravin kolem popelnic. Postupně si lišky na setkání s lidmi začínají zvykat a původní plachost opadá. Pro chytré lišky se z výprav do města stala běžná životní strategie. Není nouze ani o kuriózní případy.

V prosinci se jedna z lišek přišla podívat na krnovské náměstí na vánoční trhy a potulovala se mezi stánky. Náhodní svědci přivolali strážníky. Pro pracovníky bezpečnostní služby, kteří přes noc na náměstí hlídali stánky, byla liška stará známá, protože ji během trhů zahlédli několikrát.

Liška v kontejneru

V Bruntále se strážníci museli zabývat liškou koncem ledna. Výlet do města se jí tentokrát moc nepovedl uvízla totiž v hlubokém kontejneru a sama nedokázala vyskočit ven. Museli ji vytáhnout až přivolaní strážníci.

„Na strážníky se 25. ledna obrátil pracovník sběrného dvora v Polní ulici s tím, že v jednom z kontejnerů uvízla liška a nemůže ven," upřesnil ředitel Městské policie Bruntál Pavel Petr. Bruntálským strážníkům se podařilo zvíře z kontejneru vysvobodit a pak vyděšenou lišku vypustili do přírody. Je možné, že si výpravu do města zopakuje.

Majitelé kurníků musí být ve střehu

Vojtěch Rozehnal je zkušený chovatel králíků a drůbeže. Bohužel má hodně zkušeností i s liškami. Před dvěma lety na jeho farmě na Ježníku mu lišky rozsápaly desítky kusů drůbeže. Zdecimovaly mu chovnou skupinu Fénixe zlatokrkého, který sbíral ceny na soutěžích. Přišel i o okrasné kohoutky, kteří byli miláčky celé rodiny.

Největší pohromou ale byly čtyři vzácné slepice české zlaté kropenky, které jsou na seznamu ohrožených plemen.

„Byla to škoda i z finančního hlediska, ale tu skutečnou ztrátu dokáže pochopit jen chovatel," posteskl si tehdy chovatel Vojtěch Rozehnal. V diskusním příspěvku na našem webu mu některý ze čtenářů doporučil chovat ochočenou lišku v kleci poblíž kurníku, a ostatní lišky z volné přírody už tam nepůjdou.

Vojtěch Rozehnal ještě několikrát zkoušel vylepšovat plot, žádal o pomoc myslivce, ale lišky si stejně vždycky našly cestu do kurníku. Raději svou farmu na Ježníku opustil a v současnosti chová drůbež v Jindřichově.

Zkušenosti už má také z Jindřichova

„Na Ježníku jsem choval drůbež pár kroků od lesa, kde byly liščí nory, tak se to muselo stát. Když jsem utíkal do Jindřichova, doufal jsem, že to tady na dohled od frekventované silnice bude lepší. Lišky jsou dnes ale asi všude. Tady sousedovi liška ukradla čerstvé rohlíky od pekaře, když si je na chvíli odložil venku," popsal svou zkušenost Vojtěch Rozehnal, který už také v Jindřichově přišel o pár kusů drůbeže. Naštěstí už to nebyly desítky jako na Ježníku.

„Jednou jsem načapal lišku, která mi sežrala půlku kačeny a živého kačera zrovna táhla pryč. Když jsem na ni vyběhl, pokousaného kačera pustila z tlamy a nějak ta zranění chudák přežil. Důchodkyně, která bydlí hned naproti, tentýž den přišla o osm kusů drůbeže. Liška je jen zadávila a pak je nechala být. Museli vařit celý den, aby to maso nepřišlo nazmar," doplnil Rozehnal.

Myslivci toho moc nezmůžou

Přestože na Jindřichovsku se hodně místních věnuje myslivosti, setkání s liškou rozhodně neubývá.

„Puška je tu sice v každém druhém stavení, ale všichni myslivci musí dodržovat zákon, podle kterého dvěstě metrů od zástavby nesmí střílet. Jako by to lišky věděly, že se jim mezi domy nic nemůže stát. Běhají tu už i za světla a vám se při setkání podívají do očí. Všechny pasti a nástrahy už lišky znají a vyhnou se jim obloukem.

Řidiči autobusů mi občas vypráví kolik krásných dobře vykrmených lišek potkávají na svých cestách na Jindřichovsku, Albrechticku i Krnovsku," doplnil Vojtěch Rozehnal, který se už kupodivu s těžkým údělem chovatele smířil a nechová k liškám nenávist.

Jak se s tím vyrovnat?

„Když přišla policistka na Ježník zdokumentovat tu spoušť, úplně se jí z toho pohledu na rozsápaná zvířata udělalo špatně. Já si to dnes už tak moc neberu. Příroda nás obohacuje a lišky do ní také patří. Je na nás abychom se s tím vyrovnali.

Když mě liška přechytračí, skloním se před ní a přiznám porážku. Nemám problém uznat, že liška zase byla chytřejší než já, když ani neumím postavit pořádný plot, abych ochránil drůbež," popsal Vojtěch Rozehnal svůj vztah k liškám.

Gabriela Mathiasová, Fidel Kuba