Společnost Advanced Plastics s.r.o., která je součástí koncernu Gardena Manufacturing se sídlem v německém Ulmu, vyrábí zejména zahradní techniku, tím je bohužel předurčena její výroba k určité sezónnosti. „Každým rokem počet našich zaměstnanců roste v lednu a snižuje se v létě, stejně je tomu tak i letošní rok,“ řekl jednatel společnosti Svatopluk Máj. Letos je tato situace umocněna ztrátou jednoho z větších zákazníků společnosti.

„Dojde k neprodloužení části smluv na dobu určitou, to je u zaměstnanců přijatých na sezonu,“ uvedl Máj. Ve firmě Advanced Plastics ve Vrbně pod Pradědem se předpokládá ve druhém pololetí roku pouze mírné snížení celkového stavu zaměstnanosti o zhruba dvacet zaměstnanců. Ředitel bruntálského úřadu práce Milan Horna potvrdil, že se má jednat výhradně o pracovníky, kteří mají sjednaný pracovní poměr na dobu určitou, přijatých na sezonní práce pole objemu zakázek společnosti.

„V žádném případě se nejedná o hromadné propouštění,“ zdůraznil ředitel Horna. Změna v počtu pracovníků má mít podle jeho slov minimální vliv na vývoj nezaměstnanosti ve vrbenském mikroregionu. Zopakoval, že se mírné pohyby stavu zaměstnanců v této firmě každoročně opakují. Strach o práci prý není na místě ani na jiných místech okresu.

Momentálně není na Úřadě práce v Bruntále nahlášeno ze strany zaměstnavatelů žádné hromadné propouštění ve druhém pololetí roku. „Snižování stavu zaměstnanců bude ve druhém pololetí probíhat především u firem, zabývajících se sezónními pracemi, například ve stavebnictví, především při stavbách a údržbě komunikací, dále pak v lesnictví a v rámci ukončení veřejně prospěšných prací,“ doplnil Horna.