Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linhartovy: Voda způsobila milionové škody, 100 lidí evakuováno

KRNOVSKO - Milionové škody způsobily v noci na dnešek povodně v městských částech Města Albrechtice Linhartovy a Opavice. Řeka tam zaplavila asi čtyři desítky domů. Stovka obyvatel byla evakuována. Útočiště lidé našli v tělocvičně místní školy, řekl ČTK starosta města Luděk Volek.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Přímo na zámku policisté sepisovali seznam evakuovaných osob.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

"Evakuovaní dostali deky a ráno i snídani. Dostanou oběd, protože předpokládáme, že se do svých domovů nevrátí dříve než odpoledne či k večeru," dodal starosta. Podle něj se řada lidí ze zážitku bude těžce vzpamatovávat. Mezi evakuovanými je řada těch, kteří si před deseti lety prožili podstatně větší záplavy.

Voda v Linhartovech a Opavici podle prvotních odhadů způsobila milionové škody na soukromém majetku. "Není to sice tak katastrofické jako v roce 1997, ale i tak to je hodně špatné," dodal. V případě obecního majetku škody tak vysoké nebudou a maximálně dosáhnou jednoho milionu korun. "Na dvou místech máme vymleté koryto. Regulace toku hodně pomohla," doplnil Volek s tím, že v některých domech jsou vytopené sklepy a v jiných se voda dostala i do bytů. Obyvatelé postižených lokalit navíc mají i zničené zahrady.

Hasiči obyvatele evakuovali i v Krnově. "Evakuace ale nebyla nutná. Lidem jsme to jen pro jistotu nabídli," řekl ČTK mluvčí radnice Dita Círová. Nabídku využilo 11 lidí. Tři vyššího věku jsou nyní v nemocnici, aby byli pod lékařským dohledem. Osm je ubytováno ve vzdělávacím centru Slezské univerzity," vysvětlila. Voda ale v Krnově zatopila haly firem, které sídlí na břehu řeky. "Další společnosti v naší průmyslové zóně jsou ohroženy. Případné škody ještě neznáme," doplnila.

Zatímco na Krnovsku a Bruntálsku si obyvatelé peklo prožili v noci na dnešek a řeky tam nyní postupně klesají, lidé z Petrovic u Karviné dramatické chvilky ještě čekají. Od 05:00 tam na řece Petrůvce, která se z koryta vylévá často, platí třetí nejvyšší stupeň protipovodňové aktivity. "Zatím se voda vylila na jednom místě. Zástavba není ohrožena. Jsme ve stavu čekání," řekl starosta města.

V Českém Těšíně na Karvinsku třetí povodňový stupeň platí od 08:00. "Některé lokality už mají zatopené sklepy. Voda je i ve sklepě domova pro seniory Na Příkopě, kde je umístěný kotel a vedení domova tak klientům nemůže topit," řekla ČTK mluvčí radnice Dorota Havlíková. Dodala, že město si proto zapůjčilo od hasičů v Chotěbuzi přímotopy. Voda působí i problémy v dopravě.

Pro nákladní automobily je na Bruntálsku uzavřen hraniční přechod Bartultovice. U zámku v Linhartovech je na vozovce nyní asi 50 centimetrů vody. Řidiči musí použít hlavní komunikaci, po cestě kolem zámku v současné chvíli průjezd možný není. V Dívčím Hradě zase voda podemlela část vozovky a policisté tam vyznačili objízdnou trasu. Třetí povodňový stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, nyní platí na osmi místech Moravskoslezského kraje. Druhý stupeň vodohospodáři vyhlásili na deseti místech a první pak na devíti.

Povodňová situace v Krnově

Vytrvalý déšť vzedmul hladiny obou krnovských řek a způsobil lokální záplavy. Voda se vylila z břehů na Opavici v Chomýži, na Opavě v Kostelci a dále za soutokem obou řek. Zaplavila také některé křižovatky, v krátkých úsecích některé cesty, kritické místo je rovněž u Domu s pečovatelskou službou na Hlubčické ulici. Životy obyvatel nejsou ohroženy.

V noci byli povodňovou komisí a Městskou policií informováni obyvatelé domů a majitelé firem, kterým hrozilo bezprostřední nebezpečí nebo kterým by mohlo hrozit v krátké době. Protože voda nedosáhla takové úrovně, aby byla nařízena nucená evakuace, byla občanům nabídnuta možnost evakuace dobrovolné, té využilo pouze 11 lidí. Tři z nich byly pro svůj věk umístěny v krnovské nemocnici, pro osm zajistilo Město Krnov přístřeší a potřebnou péči v ubytovacím zařízení Vzdělávacího centra Slezské univerzity.

V těchto chvílích hladina na obou řekách mírně klesá, hrozí ale protržení hráze Petrova rybníka, který se nachází za soutokem řek. Pracovníci Povodí Odry plní pytle s pískem a snaží se ji udržet. Voda je také v bezprostřední blízkosti výrobních hal na průmyslové zóně v Červeném Dvoře.

První informativní schůzka k hrozícím povodním proběhla na Městském úřadě ve čtvrtek 6. září ve 14.00 hodin. V 18.45 hodin vyrazili na objížďku Krnova místostarostka Alena Krušinová, tajemník Městského úřadu Igor Kozelek a velitel Městské policie Pavel Moravec. V té době dosáhla Opavice druhého povodňového stupně. Nejproblematičtější situace panovala v Chomýži, kde byly pod vodou zahrady a v některých domech již byla voda ve sklepích, dále v Krásných Loučkách kolem Kobylího potoka. Lidi byli varováni a upozorněni na možnost evakuace. Povodňová komise byla svolána na 20.00 hodin a pracuje dosud. Rovněž ve 20.00 hodin byla odstavena Čistička odpadních vod, která je v současné době pod vodou.

V Krnově teče pitná voda, nebyla přerušena dodávka elektrické energie, pekárna je v provozu.

Dita Círová, Tisková mluvčí města Krnova

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení