Prázdné krabice od vína, nedopalky cigaret, zápach výkalů z křoví, vulgární nadávky a žebrání. To musí snášet dnes a denně obyvatelé Krnova, kteří prochází parkem na Husově náměstí.

Problém s opilci a bezdomovci už hodnotí mnozí Krnované v současné době jako nesnesitelný.

Hospoda v parku

Park na Husově náměstí v Krnově, kdysi místo příjemné k odpočinku, dnes využívané především opilci jako venkovní posezení určené k pijatikám a bujarému nočnímu životu.

Toto chování vadí lidem, kteří bydlí v okolí, ale i návštěvníkům evangelického kostela, který se v parku nachází, matkám s dětmi, které své ratolesti denně vodí do nedaleké školky, i ostatním, kteří kolem parku musí byť jen projít.

„Denně jdu z náměstí kolem parku, abych malého hodila do školy. I když jdu ráno, nebo ho odvádím odpoledne, tak tu samou sebranku potkávám. Není den, aby po mně nechtěli peníze," řekla maminka pětiletého Jakuba, která si nepřála být jmenována. Vyhláška o pití alkoholických nápojů na veřejnosti jako by na tomto místě neplatila.

Zápach výkalů

Puch, který se line z křoví, začíná připomínat zápach veřejných záchodů. Městská policie Krnov zde musí zasahovat několikrát za týden. Například v úterý 22. dubna odpoledne se v parku u městského divadla sešla nejvyšší opilecká smetánka. Nevídané srocení asi čtrnácti podnapilých lidí způsobilo problémy správci divadla, v němž mělo za hodinu začít představení pro děti a rodiče.

„Celý problém jsme vyřešili domluvou. Všichni pijani se zvedli a odešli pryč," řekl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Jak se podobné srocování bude vyvíjet dál, nedovede nikdo odhadnout. Jisté však je, že lidem pomalu, ale jistě začíná docházet trpělivost. Lidé bydlící na ulici E. F. Buriana, která leží přímo naproti parku hned vedle Městského divadla v Krnově, se začali domlouvat na sepsání petice, ve které žádají o zákaz srocování v parku a častější a přísnější kontroly policie.

„Už nevíme, co by nám mohlo pomoci. Tak zkoušíme napsat petici, ve které žádáme, aby zde tito lidé měli zákaz pití, srocování a aby se tomu už někdo začal konečně věnovat," řekl pro Deník Petr Duda, který bydlí u problémové lokality. Obyvatelé tak doufají, že problém by mohl mít blízký konec.

Tři otázky pro zástupce velitele Městské policie Krnov Jaroslava Hlaváčka

Kolikrát za týden tam jsou strážníci voláni?

Lokalitu u evangelického kostela a divadla strážníci pravidelně kontrolují několikrát denně. V případě, že osoby jen sedí na lavičkách a nepopíjí alkohol, nemůže hlídka nijak zasáhnout, i když tito lidé budí svým zjevem veřejné pohoršení. Ničeho protizákonného se totiž tímto nedopouštějí. V opačném případě je strážníci z místa vykážou.

Jaký postih za podobné pijatiky bezdomovce čeká?

Trestat je pokutou nemá moc smysl, protože tu na nich úředníci nevymůžou. Ale samozřejmě, pokud se tohoto přestupku dopouštějí opakovaně, jsou předvoláni před přestupkovou komisi. Tam také mohou skončit kvůli znečišťování veřejného prostranství, pokud si po sobě neuklidí odhozené krabice od vína a PET lahve.

Proč těmto alko skupinám a jejich aktivitám není možno udělat přítrž?

Na to není lék v rámci celé republiky. Většinou se jedná o lidi, kteří už nemají co ztratit, proto jakýkoliv postih pro ně nic neznamená. Částečným řešením jsou častější preventivní kontroly strážníků, které jim „posezení" znepříjemní. Je ale jasné, že každá skupinka nemůže mít „svého" strážníka, který nad ní bude bdít celý den.