Společným dílem si chataři a místní obyvatelé Suché Rudné upravili náves v obci a vybudovali zde místo k společnému setkávání. Před začátkem prázdnin završili dva roky práce, během nichž vybudovali kamenné ohniště a dřevěný altán.

Komunitní proměnu prostranství v centru obce podpořila Nadace Via v rámci svého programu Místo, kde žijeme. Suchá Rudná je jednou z osmi podpořených obcí, které obdržely grant tři sta tisíc korun, služby odborného konzultanta a další podporu.

Ilustrační foto
Exministr Jurečka se zastal krnovského kombajnéra, který sklízel řepku v neděli

Nadace Via provázela obyvatele Suché Rudné celým procesem – od společného plánování, kdy se lidé rozhodovali, co má na místě stát, až po samotné veřejné brigády. Cílem bylo nejen upravit náves, ale při společné práci se poznat, sblížit a dospět k přátelštější vztahům v obci.

„Podstatné je, že lidé usilují o změnu společně. Nejenže proměnili své okolí k lepšímu, ale společná práce také přispěje k celkově lepší atmosféře v jejich obci,“ řekl Vladimír Mikeš z Nadace Via.

Obec Suchá Rudná je součástí Světlé Hory, trvale zde žije pouze něco málo přes padesát obyvatel. Ale aktivně se zapojili i chataři. Při třech plánovacích setkáních lidé nejprve sami vymýšleli, co na návsi chtějí mít a následně diskutovali nad předloženým návrhem zahradní architektky.

Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Ilustrační foto.
O linky z Mošnova do Vídně a Mnichova projevil zájem jeden dopravce

„Dále se zapojili při brigádách – proběhlo 11 brigád, kterých se účastnilo nejméně 33 různých lidí – místních, chatařů i občanů z jiných místních částí Světlé Hory. Odpracovalo se přes 400 hodin práce,“ uvedla vedoucí projektu Marie Školoudová ze Světlé Hory.

„Na brigádách  se lidé zapojovali při urovnávání terénu, bourání staré zastávky, budování kamenného ohniště, obnově historické pumpy, úpravě plochy kolem altánu, výsadbě stromů a keřů… dokonce si i někteří občané stromy adoptovali a tím finančně na projekt přispěli,“ dodala Marie Školoudová.

Prostor slouží jako místo setkávání a odpočinku pro místní, ale i pro turisty a cyklisty, kteří Suchou Rudnou navštíví. Místní spolky mohou plochu využívat pro pořádání nejrůznějších akcí. „Díky projektu jsme nejen vylepšili prostor v obci, ale podařilo se i vzbudit zájem lidí o místo, kde se setkávají nejen při slavnostních příležitostech,“ shrnula dvouleté úsilí Marie Školoudová.