Poslední dobou se ale také u nás začínají pacienti stále častěji obracet na své stomatology s prosbou o kosmetické úpravy chrupu.

Pojišťovny bělení neplatí

„Bělení zubů pojišťovny neproplácejí, protože tento zákrok nemá zdravotní ani preventivní důvody, ale jde při něm pouze o estetické hledisko. Lékaři stomatologové na kosmetické úkony většinou nemají čas, protože se musejí především věnovat svým pacientům. Vzhledem k tomu, že bělení zubů vyžaduje zkušenost a pracuje se při tom s chemikáliemi, nemůžu doporučit ani amatérské domácí pokusy. Protože u nás přibývá lidí, kteří podobné nadstandardní služby požadují a jsou ochotni si připlatit za preventivní nebo kosmetické zákroky, začala vznikat při stomatologických ordinacích takzvaná centra dentální hygieny, “ vysvětluje krnovská zubní lékařka Vlasta Bordovská.

Efekt není trvalý, Vector je lepší

V centrech dentální hygieny pracuje pod dohledem lékaře proškolený střední zdravotnický personál. Bělicí efekt není trvalý. Zubní bělidlo funguje podobně jako třeba barva na vlasy.

„Je to individuální, ale většinou bílá barva zubů vydrží tři až šest měsíců. Bělost může zkrátit například dehet z cigaret, červené víno nebo káva. Není to vhodné pro každého, protože na vybělených zubech vynikne každá nedokonalost. Spíš zájemcům doporučuji detailní vyčištění celého chrupu přístrojem Vector, který pracuje ultrazvukem a umí dokonale odstranit zubní kámen i z nepřístupných a bolestivých míst. Ultrazvukové vlny působí v kapalině, která se dostane úplně všude. Je to prevence zánětů, paradentózy i zubního kazu, protože mikroorganismy se v čisté ústní dutině nemají na čem uchytit. Chrup po této proceduře vypadá lépe, přestože estetika nebyla primárním cílem zákroku,“ doplnila krnovská zdravotní sestra Eliška Vranková, která zájemcům v centru dentální hygieny provádí bělení zubů i různé nadstandardní procedury v péči o chrup.