Kotě Blondýn mělo od narození nelehký osud. Jeho matka žila v soukromé zoo a při porodu ji postihly zdravotní problémy. Ze tří potomků se podařilo zachránit jediného.

„Díky tomu, že byl Blondýn od třetího dne v lidské péči, je takzvaně kontaktní. Nevadí mu společnost lidí, naopak je za ni rád a užívá si ji," řekl Jiří Beneš, který besedy s rysem spoluorganizuje.

Jedna z besed proběhne i ve Vrbně pod Pradědem, a to v sobotu 31. ledna od 17 hodin ve středisku Střecha. Lidé si budou moci sedmiměsíční kotě pohladit nebo se s ním vyfotit. Zároveň se v rámci neformálních besed dozvědí základní informace o tomto živočichu a o aspektech, které jeho výskyt v České republice ovlivňují.

„Snažíme se lidem vysvětlit, že rys není škodná, že by se neměl, stejně jako jiné velké šelmy, pytlačit a že je přirozenou součástí naší přírody," vysvětlil smysl setkání Jiří Beneš.

V České republice žije několik desítek rysů. Nejvíce, zhruba padesát exemplářů, se vyskytuje na Šumavě, desítka rysů je v Beskydech. V Jeseníkách se podle odhadů pohybuje tři až pět kusů. Rys je velmi plaché zvíře. Je tak velmi nepravděpodobné, že se jej obyčejnému člověku podaří v horách potkat.