Jarmila Novotná, předsedkyně spolku Onko Niké, ušla včera před polednem od hlavního stánku sbírky na krnovském Hlavním náměstí jen pár kroků. Cestou ji zastavili tři lidé, nemusela nic říkat. Lidé Květinový den proti rakovině znají a chtějí boj proti nemoci podpořit.

„Manželka má doma na zácloně pověšených už asi deset kytiček, za každý rok jednu, bude mít radost. Je to na dobrou věc,“ řekl jí sympatický Krnovan středního věku.

Další kytičku si koupila seniorka, která se svěřila, že rakovinou trpěla její dcera. „Naštěstí je v pořádku,,“ zakončila rychle krátký rozhovor, protože jí do očí vstoupily slzy.

Krnované se ve středu 16. května zapojili do tradiční sbírky proti rakovině, jejímž symbolem je žlutý kvítek.Krnované se ve středu 16. května zapojili do tradiční sbírky proti rakovině, jejímž symbolem je žlutý kvítek.Autor: Deník / Gabriela Mathiasová

Sbírka je každý rok věnována jinému druhu rakoviny. Letos to je rakovina tlustého střeva a konečníku. Dobrovolníky, kteří nabízeli v ulicích Krnova, ale i Bruntálu, Brantic nebo Města Albrechtice, žluté kvítky, byli vedle členek spolku Onko Niké také studenti středních škol.

„Dáváme lidem letáčky, věřím, že to může pomoci, když někdo půjde na vyšetření včas,“ uvedla Nikol, studentka prvního ročníku Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu, Krnov, která měla se spolužačkou Denisou před polednem prodáno asi 60 kvítků.

„Kupují je hlavně starší ženy, ale dobíhal za námi i jeden mladý pán. Lidé dávají i víc než dvacet korun. Rekord máme stovku,“ dodala Denisa.

Dobrovolníci nemají drobné na vrácení, peníze se totiž sbírají do zapečetěných taštiček. Ty se otevřou až při počítání za přítomnosti pracovníků spolku a České pošty. Kolik to nakonec bude se organizátoři dozví v průběhu příštího týdne.

Část výtěžku připadne krnovskému spolku Onko Niké. Peníze členky využijí na financování dalších akcí zaměřených na prevenci.