Okolní svět vnímá jako rozmazané stíny, světla a siluety. O zrak postupně přichází už od dětství. Je tak trochu záhada, jak dokáže vytvářet zajímavé fotografie plné nápaditých kompozicí. Svým fotografiím říká cvaky, sám sobě cvakálista. Také hraje na baskytaru s kapelou Ostband, a v ní o sobě mluví jako o brnkálistovi.

Termální pramen Kalameny na Slovensku. Podzim 2022
VIDEO: Kousek od hranic. Slovenské termály nebývají levné, tyhle jsou ale zdarma

Lubomír Pavelčák používá fotoaparát tak trochu jako oko. Když si potřeboval přečíst třeba ceny v obchodě nebo jízdní řád, vyfotil si písmo a pak zvětšil. Později ho fotografování začalo bavit a našel si svůj autorský styl. Některé fotografie ukázal kamarádům, a ti se nestačili divit, jak jsou skvělé.

Čáp Pepa se kamarádí s drůbeží na farmě poblíž Linhartov. Jídla je tu pro všechny dost, tak proč by na zimu odlétal do Afriky, snímek z října 2022.
VIDEO: Rarita MS kraje? Čáp Pepa kašle na Afriku, další zimu stráví na Krnovsku

"Mám 18 dioptrií. Jednoho dne mě napadlo sundat brýle a přes ně fotit svět kolem sebe," prozrazuje Lubomír Pavelčák Lichoočko, jak se zrodil nápad zakomponovat do snímku vlastní brýle. Jeho fotografie „brýlovky“ přibližují lidem, jak asi vidí svět okolo sebe. Lubomír Pavelčák je také zapálený cestovatel, takže řada jeho fotografií vznikla při toulkách v zahraničí.

K TÉMATU

Plakát výstavy.Plakát výstavy.Zdroj: se svolením MěÚ BruntálV kapli bruntálského zámku začne výstava Nevidět neznamená nevnímat 7. listopadu. Vernisáž se odehraje v 15 hodin. Akci pořádá Muzeum v Bruntále a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Výstavu si na bruntálském zámku bude možné prohlédnout do 26. března 2023. Práci fotografa Lubomíra Pavelčáka Lichoočka můžete sledovat na www.lichoocko.cz.