V Itálii působí protestní Hnutí vidláků Movimento dei Forconi, američtí vidláci se baví, sportují a sdružují na akcích s názvem Redneck a díky lichnovskému Muzeu vidlí už fenomén vidláctví zapustil kořeny také v našem regionu. Lichnov vytvořil českým vidlákům ideologickou, kulturní i sportovní základnu.

VIDLE NA AKADEMICKÉ PŮDĚ

Vidláci se sjeli do Lichnova ze všech stran, aby společně oslavili Den vidlí a změřili své síly na Vidláckých neolympijských hrách.

Správce lichnovského Muzea vidlí Jan Gemela na sobotních oslavách Dne vidlí poděkoval prvnímu vysokoškolákovi, který si vybral lichnovské vidláctví jako námět své bakalářské práce.

„Byla to práce o malých muzeích, která jsou zaměřená na venkov, selský život a vývoj zemědělství. Jedním ze tří detailně zpracovaných muzeí bylo také Muzeum vidlí. Protože je to první případ, kdy se někdo rozhodl představit lichnovské vidláctví také vědeckým kapacitám na akademické půdě, bude mu udělen titul Apoštol muzea vidlí za rok 2016," představil Jan Gemela v úvodní řeči novinku ze světa vidláctví.

Také upozornil, že muzeum má novou kolekci čertů a různých božských bytostí, které jsou zobrazovány s vidlemi. Prozradil, že už pracuje na přesunutí Neptuna z Krnova do Lichnova, protože jeho trojzubec ideálně zapadne do této sbírky. „Krnované nemusí mít o Neptuna obavy, protože to tady máme hezky zastřešené a nic se mu nestane," ujistil Gemela.

VIDLÁCKÝ POZDRAV

Pak se jako každoročně vydal průvod vidláků na cestu od muzea k hasičské zbrojnici a zpět. Alegorické vozy slavnostně vyzdobené vidlemi a hlahol polnice provázely průvod s hrdě vztyčenými vidlemi.

Jan Gemela letos do průvodu neosedlal koně, ale mával praporem Vidláckých neolympijských her na jednom z alegorických vozů. „A pokud někoho potkáme, nezapomeňte hezky nahlas pozdravit pomáhej vidle a nebo při loučení na vidlenou. Ať všichni vidí, že vidláci mají slušné vychovaní," upozornil Jan Gemela přespolní vidláky, jak se zdvořile chovat při setkání s místními.

Průvod vidláků byl nepřehlédnutelnou atrakcí, takže ho přišli pozdravit i novomanželé, když procházel kolem jejich svatebně nazdobeného domu. Veškeré dění pilně zaznamenávaly místní youtoberky Sofi, Veronika a Be.Nitka, které se naučily připravovat zajímavé reportáže jako členky televizního kroužku na Základní škole v Lichnově.

KDO JSOU VIDLONOŠI

Vidláci se sjeli do Lichnova ze všech stran, aby společně oslavili Den vidlí a změřili své síly na Vidláckých neolympijských hrách.

Když se průvod vracel k Muzeu vidlí, z dálky už voněly makrely, klobásy a speciality z hlívy ústřičné. Pivo Vidle neboli VÍDeňský LEžák se čepovalo speciální pípou vyrobenou z vidlí. Pípu muzeu darovala kapela Nebezpečné vidle, která se prosadila svým buranským rockem.

Do Lichnova dorazilo také několik takzvaných vidlonošů, kteří do muzea donesli své vidle.

Noví vidlonoši byli poněkud zaskočení, že darování vidlí muzeu provází poměrně náročná byrokratická procedura, během které je nový přírůstek zaevidován a očíslován. Nakonec je dárce vidlí vyfocen a odměněn certifikátem, který mu uděluje oprávnění užívat před jménem titul vidlák.

Aktuálně je v Muzeu vidlí evidováno na 770 exponátů. „Nemusí to být vidle kompletní ani plně funkční. Bereme vidle s násadou i bez násady, nové i staré, vzácné i obyčejné. Máme tu například sekci týrané vidle, které jsou různě zohýbané a polámané nevhodným užíváním," popsal Jan Gemela, jak se z běžných vidlí stane muzejní exponát.

Shodou okolností se v muzeu v sobotu sešlo minimálně pět kovářů. Byla to ideální příležitost všem naživo ukázat, jakou to dá práci, než se pás železa změní na trojzubec. Čerstvě vykované vidle se staly trofejí pro letošní vítěze Vidláckých neolympijských her.

V rámci vidláckého pětiboje se borci utkali v házení balíkem slámy do výšky, hodem vidlemi na cíl i do dálky, ve sběru kobylinců i ve znalostní disciplíně.