VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libor Staněk se stal novým a jediným jednatelem KVaK

Městská firma Krnovské vodovody a kanalizace (KVaK) již má nového jednatele. Stal se jím Libor Staněk. Občané Krnova si ho pamatují z minulých volebních období jako zastupitele.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Libor StaněkFoto: MěÚ Krnov

Valná hromada KVaK, kterou tvoří členové Rady města Krnova, respektovala doporučení výběrové komise. Na základě výběrového řízení radní novým jednatelem KVaK jmenovali Libora Staňka.

Občanům Krnova jeho jméno není neznámé. Libor Staněk dosud působil v krnovských teplárnách Veolia Energie (dříve Dalkia). V minulých volebních obdobích byl zastupitelem za ČSSD. Při vnitrostranické roztržce před volbami 2014 opustila řady ČSSD nejen tehdejší starostka Alena Krušinová, ale také Libor Staněk.

Zatímco Krušinová uspěla na kandidátce nezávislých NEOS a stala se zastupitelkou, Libor Staněk neúspěšně kandidoval za KDU-ČSL. Dnes Staněk působí také jako člen dozorčí rady Technických služeb Krnov.

Opozice: Výběrové řízení bylo férové

Radikální změny ve struktuře KVaK v prosinci 2015 vyvolaly obavy veřejnosti a ostrou kritiku opozičních zastupitelů. Proto opoziční zastupitel Marian Przybyla (KSČM) přijal účast ve výběrové komisi na jednatele KVaK, aby v budoucnu předešel pochybnostem o férovosti výběru.

„Chtěl jsem předejít spekulacím, zda se náhodou nejedná o divadlo, které má zastřít skutečnost, že jednatel byl už vybrán předem. Jako jediný zástupce opozice v této komisi mohu občanům a zastupitelům sdělit, že řízení proběhlo v naprostém pořádku. Nezaznamenal jsem jediný náznak zvýhodnění některého z uchazečů.

Zatím zde nejsou žádné indicie pro podezření z klientelismu, politického tlaku či prosazování konkrétní osoby. Toto konstatování ale nic nemění na tom, že mám velmi kritický postoj ke krokům, které rada provedla v prosinci 2015," uvedl člen výběrové komise a opoziční zastupitel Przybyla ve svém prohlášení.

Kontroverzní krok

Przybyla reagoval na kontroverzní krok, když v prosinci 2015 byli ze svých funkcí odvoláni všichni tři dlouholetí jednatelé KVaK - Eva Šindelářová, Ivan Krištofík a Vojtěch Mužný.

Nahrazení tří jednatelů pouze jedním jednatelem vyvolalo obavy veřejnosti o bezpečnost a o další směřování KVaKu. Tři jednatelé totiž byli při zřízení KVaKu v roce 1994 představeni veřejnosti jako důležitá pojistka vzájemné zastupitelnosti, aby strategický městský podnik náhodou nezůstal bez kompetentního vedení v případech nečekaných velkých havárií a povodní.

Petice za vodu

Reakcí na odvolání všech tří původních jednatelů byla Petice za vodu, ve které na 3 300 signatářů označilo tento krok za ohrožení dobře fungující městské společnosti. Petice požaduje okamžité odvolání předsedy dozorčí rady KVaK Jakuba Horáčka (ČSSD), a případně i všech členů dozorčí rady, kteří za tyto změny nesou spoluzodpovědnost.

Změny provází protichůdné verze

Faktem je, že dodnes není zřejmé, kdo, kdy a proč odvolání původních jednatelů KVaK vlastně navrhl.

Podle oficiální verze vedení krnovské radnice z auditu KVaKu vyplynulo, že tři jednatelé na tak malou firmu jsou příliš. Podle verze opozičních zastupitelů se audit KVaKu počtem jednatelů vůbec nezabýval. Opoziční zastupitelé oslovili přímo zpracovatele auditu z firmy Warido, který údajně popřel, že by jeho zpráva doporučila provést změny v dosavadní jednatelské struktuře KVaKu.

Podle krnovského místostarosty Michala Brunclíka (ČSSD) původní tři jednatelé KVaKu pobírali nadstandardní finanční ohodnocení, takže redukce na jednoho jednatele přinese úsporu několika set tisíc korun ročně. Podle opozičního zastupitele Mariana Przybyly (KSČM) původní jednatelé KVaKu své funkce ze zákona vykonávali zadarmo, takže zredukování počtu jednatelů žádné úspory přinést nemůže.

Bývalá starostka a současná opoziční zastupitelka Alena Krušinová (NEOS Krnovští patrioti) prostudováním písemných dokumentů došla k závěru, že jednoho jednatele místo tří navrhl radním Jakub Horáček v květnu 2015.

Podle Krušinové Horáček navrhl toto radikální řešení pouhé dva měsíce poté, co byl zvolen předsedou dozorčí rady KVaK. Navíc Horáček navrhl radním, aby zdůvodnili snížení počtu jednatelů auditem, který ale v květnu 2015 ještě nebyl zadán ani zpracován.

Protože auditorská zpráva, odměny jednatelů ani zápisy dozorčí rady KVaK nejsou veřejné dokumenty, občané Krnova ani klienti KVaKu si sami nemohou ověřit, která z těchto verzí je pravdivá a která ne.

Nejasné zůstává také to, na základě jakých informací se krnovští radní rozhodovali, když jednomyslně schválili odvolání všech tří jednatelů KVaKu. Na veřejném zasedání zastupitelstva několik radních odmítlo komentovat konkrétní důvody, které je vedly k tomuto rozhodnutí.

Privatizace nehrozí

Protichůdné informace a nepřehledná situace vedly ke vzniku fámy, že KVaKu hrozí privatizace.

„Je nutné upozornit na skutečnost, že pronájem nebo prodej tak rozsáhlého majetku města není nijak jednoduchý. O tomto kroku bude vždy rozhodovat zastupitelstvo města a věřím, že při svém rozhodování bude hájit zájmy občanů i firem v Krnově. Pronájem nebo prodej vodovodů by určitě nebyl tou nejlepší volbou.

Podezřívat pana Horáčka z připravované privatizace není na místě. Takovýto krok není v jeho kompetenci předsedy dozorčí rady," uvedl k fámě o možné privatizaci KVaKu ředitel vodohospodářské společnosti VaK Bruntál Jaroslav Jouza (TOP 09).

Autor: František Kuba

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SO Bruntál, mladší dorost

Deník nám fandí: dorosty a muži SO Bruntál

Trojice zpěvaček, které stojí za to slyšet a vidět na Akustických Vánocích ve Vrbně pod Pradědem.

Akustické Vánoce lákají do Vrbna

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes se připravuje na sváteční koncerty

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes z Bruntálu má za sebou velmi úspěšnou sezonu.

Premiéra sboru Labyrinth

Dětský pěvecký sbor Labyrinth ze Základní školy Třemešná čeká 19. prosince premiérové vystoupení.

Vánoce na zámku v Bruntále

Advent v Bruntále každoročně ozvláštňuje vánoční jarmark na zámku.

Písničkář Pokáč zahraje v Krnově v klubu Kofola

Písničkář Pokáč patří mezi nejtalentovanější mladé textaře současnosti. Má za sebou úspěšnou spolupráci s mnoha interprety, například mapsal řadu textům pro svého kolegu Voxela. Získal si posluchače inteligentním humorem a tím, jak si umí pohrávat s češtinou.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT